Skontaktuj się z nami
Kraków, 19.06.2024. Prezentacja pracy robota CyberKnife w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, 19 bm. Przeprowadzono pierwszy w USK zabieg napromieniowania celów ruchomych z wykorzystaniem urządzenia Cyberknife w systemie Synchrony. W kraju, poza małopolską placówką, narzędziem Cyberknife dysponują jedynie szpitale w podwarszawskim Wieliszewie, Gliwicach i Poznaniu. (aldg) PAP/Łukasz Gągulski

fakty REGIONY

Szpital w Gliwicach wprowadził nowatorską metodę leczenia raka pęcherza – cystoprostatektomię robotyczną!

Urolodzy z Gliwic rozszerzyli zakres operacji robotycznych, wprowadzając cystoprostatektomię w leczeniu raka pęcherza moczowego – poinformowała w środę placówka. Dzięki temu nowoczesna chirurgia stała się dostępna dla kolejnej grupy pacjentów.

Nowoczesna chirurgia robotyczna w walce z rakiem pęcherza moczowego

„Dzięki zastosowaniu rozwiązania małoinwazyjnego minimalizujemy zakres ran pooperacyjnych, skracamy czas rekonwalescencji, a dla pacjenta powrót do normalnego funkcjonowania staje się łatwiejszy” – wyjaśnił ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach dr n. med. Andrzej Kupilas.

Gliwiccy urolodzy z nowymi standardami leczenia – cystoprostatektomia robotyczna

Operacja z wykorzystaniem chirurgii robotycznej staje się nowym standardem leczenia nowotworów pęcherza moczowego. Zabieg nie wymaga otwierania powłok brzusznych, a jedynie wykonania niewielkich nacięć, co pozwala na znacznie większą precyzję w porównaniu do tradycyjnych metod. Od 2023 roku gliwiccy urolodzy wykonali już prawie trzysta takich operacji.

Nowotwór pęcherza moczowego – jak cystoprostatektomia robotyczna zmienia perspektywy pacjentów?

Rak pęcherza charakteryzuje się dużą nawrotowością, bo nawroty zdarzają się u 30-70 proc. pacjentów w zależności od złośliwości nowotworu. Jak wyjaśnił lekarz, nie jest to najczęstszy nowotwór urologiczny natomiast wykonywanych jest najwięcej tych zabiegów w ciągu roku.

Nowe technologie w leczeniu raka pęcherza: Gliwice na czele z cystoprostatektomią robotyczną

„Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest obecność krwi w moczu, czyli krwiomocz, ale zdarza się również, że choroba rozwija się skrycie” – podkreślił dr Kupilas. Dodał również, że u chorych mogą pojawiać się także trudności w oddawaniu moczu, ból, pieczenie, parcia naglące.

Każdego roku w Polsce pojawia się około ośmiu tysięcy rozpoznań raka pęcherza moczowego.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

Popularne

1000 dni wojny na Ukrainie – kluczowe wydarzenia 1000 dni wojny na Ukrainie – kluczowe wydarzenia

1000 dni wojny – najważniejsze wydarzenia od początku rosyjskiej inwazji!

fakty Polska

gwara warmińska, konkurs na mema gwara warmińska, konkurs na mema

Memy w warmińskiej gwarze – każdy może wybrać najlepszy!

fakty REGIONY

pieczone gruszki pieczone gruszki

Trzy jesienne aromatyczne dania, którymi zaskoczysz gości!

WEEKEND

zagrożenie lawinowe w Tatrach zagrożenie lawinowe w Tatrach

Tatry: w górach zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia!

fakty REGIONY

Newsletter Signup