Skontaktuj się z nami
Kłodzko, 16.09.2024. Kłodzko po przejściu fali powodziowej, 16 bm. Zniszczenia spowodowane niedzielną falą powodziową w kościele przy klasztorze oo. franciszkanów w Kłodzku. Niż genueński, który dotarł nad Polskę w czwartek 12 września, odpowiada za aktualne załamanie pogody i ulewne deszcze w południowej części kraju. (awol) PAP/Dariusz Gdesz

fakty REGIONY

Dolnośląskie: W wyniku powodzi uszkodzone zostały setki zabytków!

Zniszczony średniowieczny most, porwana przez falę figura św. Jana Nepomucena, zalany klasztor franciszkański – to tylko niektóre z zabytków Ziemi Kłodzkiej zniszczonych podczas powodzi. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków ruszyli w teren liczyć straty. Ministerstwo zabezpieczyło na razie 100 mln zł.

Pracownicy urzędu konserwatorskiego sprawdzają, w jakim stanie są zabytki po przejściu powodzi. Wojewódzki dolnośląski konserwator zabytków Daniel Gibski powiedział w rozmowie z PAP, że nie sposób jeszcze obecnie ocenić strat.

„Ja bym mówił nawet o setkach obiektów i to nie tylko tych jednostkowo wpisanych do rejestru zabytków, ale także będących w wojewódzkiej czy gminnej ewidencji zabytków. Bo niektóre z tych budynków nie były objęte ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków, ale są obiektami zabytkowymi, historycznymi” – powiedział Daniel Gibski.

Zniszczone zabytki Ziemi Kłodzkiej

Pracownicy urzędu pracują głównie na terenie Ziemi Kłodzkiej, gdzie straty są największe. Zniszczone zostały obiekty mające po kilkaset lat.

„Przede wszystkim myślę tu o klasztorze franciszkanów w Kłodzku, o moście i figurze św. Jana Nepomucena w Lądku-Zdroju, ale są także inne obiekty, jak kaplica św. Onufrego w Stroniu Śląskim. To są takie obiekty, które ucierpiały jednostkowo. Ale skala jest zupełnie inna i dotyczy ona tkanki urbanistycznej miast, którędy przeszła fala” – powiedział Gibski.

Pomoc wolontariuszy

W czyszczeniu zabytków pomagają wolontariusze. Pomóc obiecali też architekci i konserwatorzy zabytków. W planie jest stworzenie grup specjalistów, którzy będą oceniać stan poszczególnych obiektów.

„Ta grupa miałaby za zadanie oceniać stan techniczny obiektów, które mogą być uszkodzone, ale dla laika uszkodzenia mogą nie być widoczne. Może to być np. kwestia fundamentowania, może kwestia stabilności murów” – powiedział Daniel Gibski.

W szacowanie strat mają się włączyć także zespoły Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do tej pory zadeklarowali wsparcie w wysokości 100 mln zł na zabytki zniszczone podczas powodzi. Nabór ruszy w styczniu 2025 r.(PAP)

autor: Michał Torz

Popularne

Jacek Sutryk usłyszał zarzuty, chodzi o łapówkę dla b. rektora Collegium Humanum Jacek Sutryk usłyszał zarzuty, chodzi o łapówkę dla b. rektora Collegium Humanum

Jacek Sutryk usłyszał zarzuty, chodzi o łapówkę dla b. rektora Collegium Humanum!

fakty REGIONY

1000 dni wojny na Ukrainie – kluczowe wydarzenia 1000 dni wojny na Ukrainie – kluczowe wydarzenia

1000 dni wojny – najważniejsze wydarzenia od początku rosyjskiej inwazji!

fakty Polska

gwara warmińska, konkurs na mema gwara warmińska, konkurs na mema

Memy w warmińskiej gwarze – każdy może wybrać najlepszy!

fakty REGIONY

zatrzymanie prezydenta Wrocławia zatrzymanie prezydenta Wrocławia

CBA zatrzymało prezydenta Wrocławia w związku ze sprawą Collegium Humanum!

fakty REGIONY

Newsletter Signup