Skontaktuj się z nami
80. rocznica obchody powrotu Gdańska
Gdańsk, 28.03.2025. Pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, 28 bm. w Gdańsku. Wydarzenie odby³o siê w ramach obchodów 80. rocznicy powrotu Gdañska w granice Polski. (mr) PAP/Adam War¿awa

fakty REGIONY

Gdańsk: obchody 80. rocznicy powrotu miasta w granice Polski!

W piątek w Gdańsku na Długim Targu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę powrotu miasta w granice Polski. Wszystkim powojennym mieszkańcom Gdańska zawdzięczamy podniesienie go z gruzów – mówiła podczas wydarzenia prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Piątkową uroczystość poprzedził przemarsz kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej w kierunku Długiego Targu.

O godz. 14 przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na dachu Dworu Artusa podniesiona została biało-czerwona flaga.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła w trakcie swojego przemówienia, że miasto zapłaciło wysoką cenę za koniec wojny.

„Walki, a po nich gwałty, grabieże, podpalenia, jakich dopuścili się czerwonoarmiści, wielu mieszkańcom przyniosły cierpienie i śmierć. Śródmieście, to miejsce, w którym stoimy, niemal zrównały z ziemią. Zmiana przebiegu granic sprawiła, że niemiecka ludność opuściła Gdańsk, a miasto przyjęło nowych mieszkańców, Polaków z Pomorza i z głębi kraju i utraconych wschodnich rubieży” – mówiła.

Dodała, że wśród przychodźców byli także jej dziadkowie. „Zmieniła się tożsamość naszego miasta. Wraz z postępującą odbudową tworzyła się nowa wspólnota. Wszystkim powojennym mieszkańcom Gdańska zawdzięczamy podniesienie go z gruzów i wypełnienie tych murów treścią” – podkreśliła prezydent Gdańska.

Po oficjalnych przemówieniach orkiestra odegrała “Hymn do Bałtyku” oraz “Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”. Uroczystość zwieńczył pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP.

Piątkowe wydarzenie upamiętnia powrót Gdańska w granice Polski w 1945 roku, którego symbolem było podniesienie polskiej flagi na Dworze Artusa. 28 marca dwaj 19-letni polscy żołnierze: podporucznik Bronisław Wilczewski i chorąży Zbigniew Michel, wspięli się na budynek, na którym wciąż powiewał hitlerowski sztandar. Zerwali go i wciągnęli na maszt flagę biało-czerwoną.(PAP)

Popularne

papież Franciszek zmarł papież Franciszek zmarł

Watykan ujawnił przyczyny śmierci papieża Franciszka

fakty Polska

tradycje wielkanocne warmińskie wsie tradycje wielkanocne warmińskie wsie

Zwyczaje wielkanocne na warmińskich wsiach

fakty REGIONY

wybór nowego papieża wybór nowego papieża

Czterech kardynałów z Polski ma prawo wyboru nowego papieża!

fakty Polska

papież Franciszek zmarł papież Franciszek zmarł

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o 7.35

fakty Polska

REKLAMA
Newsletter Signup