Droga ekspresowa S19 na odcinku Lublin-Rzeszów ma ok. 150 km. Ostatni z 12 fragmentów budowanej trasy udostępniono w 2022 roku. Dotychczas na całej długości tego odcinka Via Carpatii nie funkcjonowała przy S19 żadna stacja benzynowa, aby zatankować paliwo kierowcy musieli zjeżdżać z trasy ekspresowej do pobliskich miejscowości.
Pierwsza stacja paliw
Rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Minkiewicz poinformował w komunikacie prasowym, że we wtorek pierwszą stację paliw z restauracją uruchomiono w Miejscu Obsługi Podróżnych (MOP) Obroki Zachód, przy jezdni w kierunku Rzeszowa.
Jak dodał, w połowie września stacja z restauracją będzie dostępna także po przeciwnej stronie trasy ekspresowej – MOP Obroki Wschód, przy jezdni w kierunku Lublina.
Oba MOP-y Obroki Wschód oraz Zachód udostępniono kierowcom w 2023 r. Są tu m.in. oświetlone miejsca dla samochodów osobowych i ciężarowych, jezdnie manewrowe, toalety z prysznicami, wiaty piknikowe.
Obiekty wydzierżawiła firma Orlen
„W wyniku przetargu, który ogłosiliśmy jeszcze w 2022 r., oba obiekty wydzierżawiła firma Orlen, która rozbudowała je o funkcje komercyjne, czyli stacje paliw i obiekty gastronomiczne” – głosi komunikat.
Lubelski oddział GDDKiA szuka także dzierżawcy, który zagospodaruje parę MOP-ów Janów Lubelski. „Trwa już szósty przetarg w tej sprawie. Otwarcie ofert planujemy 27 września” – dodał rzecznik.
Łączny koszt budowy dwunastu odcinków S19 w woj. lubelskim i podkarpackim, od węzła Lublin Węglin do węzła Sokołów Małopolski Północ (wraz pracami przygotowawczymi, wykupem gruntów i nadzorem) to ok. 4,5 mld zł, z czego ponad 2,2 mld zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.(PAP)
ren/ drag/