Skontaktuj się z nami
Ogólnopolskie Dni Patchworku
Żyrardów, 05.10.2024. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, 5 bm., gdzie odbyła się historyczna inscenizacja Strajku Szpularek z 1883. Wydarzenie zostało przygotowane przez lokalne Stowarzyszenie Fabryka Feniksa. Strajk Szpularek uważany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym. W 1883 roku stanęły maszyny w żyrardowskiej fabryce lniarskiej. Szpularki przemówiły w imieniu wszystkich robotników Królestwa Polskiego. (sko) PAP/Marcin Obara

fakty REGIONY

Ogólnopolskie Dni Patchworku w Żyrardowie: wystawy, pokazy, warsztaty!

II Ogólnopolskie Dni Patchworku rozpoczną się w piątek w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. W pofabrycznych przestrzeniach prezentowane będą prace quilterskie z całego świata. Odbędą się też warsztaty patchworku i pokazy tkania na krośnie żakardowym. Szczególne atrakcje zaplanowano na Noc Muzeów.

Ogólnopolskie Dni Patchworku to otwarta dla wszystkich trzydniowa impreza o charakterze ekspozycyjno-targowo-edukacyjnym. Organizatorzy zapowiadają, że od 16 do 18 maja w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, znajdującym się w dawnych Zakładach Lniarskich, królować będą tekstury i kolory.

Patchwork z całego świata w pofabrycznych przestrzeniach

„Wyjątkowa sztuka szycia i łączenia tkanin nie mogła znaleźć lepszego miejsca do zaprezentowania swojego piękna niż Żyrardów, miasto z historią i włókienniczymi tradycjami” – podkreśla Marta Obłąkowska z żyrardowskiego muzeum.

Pokazy tkania i stoiska z unikalnym rękodziełem

W programie zaplanowano trzy wystawy patchworków, m.in. międzynarodową ekspozycję „Legenda”, przedstawiającą najlepsze prace quilterskie z całego świata. Zostanie ona oficjalnie otwarta w sobotę, podczas Nocy Muzeów. Na ten sam dzień organizatorzy zaplanowali m.in. pokazy tkania na krośnie żakardowym. Będą również stoiska z unikalnym rękodziełem i tkaninami i ekspozycje maszyn do szycia i hafciarek.

Warsztaty i kursy dla pasjonatów szycia

„Dni Patchworku to także okazja do głębszego poznania tej sztuki. W ramach projektu odbędzie się 20 tematycznych kursów, zarówno dla początkujących, jak i osób nieco bardziej zaawansowanych” – powiedziała Obłąkowska. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Polskiego Patchworku.

Muzeum Lniarstwa – serce żyrardowskiej tradycji

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie należy do najciekawszych miejsc pielęgnujących lniarskie tradycje i obrazujących dzieje przemysłu lniarskiego na ziemiach polskich.

Muzeum Lniarstwa ma siedzibę w jednym z pofabrycznych budynków Bielnika, który stanowił niegdyś część kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki. Monumentalne postindustrialne przestrzenie muzeum są ściśle związane z ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego. W budynku mieścił się niegdyś oddział drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich, które już pod koniec XIX wieku stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy, a wyroby były znane i cenione na całym świecie. Budynek siedziby muzeum jest obiektem zabytkowym, częścią XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, uznanej za pomnik historii, czyli najwyższą formę ochrony zabytków w Polsce. (PAP)

ilp/ aszw/

Popularne

ogród parcelowy Kraków ogród parcelowy Kraków

Kraków: Duże zainteresowanie wynajmem poletek w ogrodzie parcelowym!

fakty REGIONY

Rozpoczęły się obchody rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz Rozpoczęły się obchody rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz

Rozpoczęły się obchody rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz

fakty Polska

ok. 2 tys. młodych drzew należałoby posadzić, by zastąpić 100-letniego buka ok. 2 tys. młodych drzew należałoby posadzić, by zastąpić 100-letniego buka

Dendrolog: ok. 2 tys. młodych drzew należałoby posadzić, by zastąpić 100-letniego buka

WEEKEND

Bartosz Zmarzlik GP Bartosz Zmarzlik GP

Zmarzlik drugi w żużlowej Grand Prix Wielkiej Brytanii

SPORT

REKLAMA
Newsletter Signup