Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie poinformował w czwartek PAP, że w tym tygodniu z użyciem tzw. zieleni indocyjaninowej zoperowano już dziecko z wadą dróg żółciowych. Kolejnych troje pacjentów ma być zoperowanych jeszcze w tym tygodniu.
Zabiegi z zastosowaniem tzw. zieleni indocyjaninowej są przeprowadzane laparoskopowo. W przesłanym PAP komunikacie szpital zapewnił, że przeprowadzane w ten sposób zabiegi są bezpieczne i szybsze.
Zieleń indocyjaninowa to preparat, który podaje się pacjentowi dożylnie przed zabiegiem. „Jest on potem widoczny w specjalnej kamerze, barwiąc poszczególne żyły, tętnice, węzły chłonne, układ limfatyczny oraz drogi żółciowe, dzięki czemu łatwo możemy zlokalizować wszelkie anomalie, np. dróg żółciowych przy operacji pęcherzyka żółciowego, czy operacji wad dróg żółciowych” – wyjaśniał w komunikacie chirurg dziecięcej z Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej dr n. med. Michał Puliński.
Dzięki zabarwieniu odpowiednich tkanek lekarze mogą dokładnie rozpoznać anatomię i anomalie dróg żółciowych i odróżnić je od okalających struktur.
Szpital podał, że zieleń indocyjaninowa jest również niezwykle pomocna podczas operacji onkologicznych (łatwo wówczas zlokalizować tzw. węzły wartownicze) czy operacji noworodków, np. zabiegów polegających na zespoleniu jelit.
Szpital dziecięcy w Olsztynie jest jedynym w woj. warmińsko-mazurskim specjalistycznym pediatrycznym szpitalem.(PAP)