Skontaktuj się z nami
Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania – Kurban Bajram
Kruszyniany (woj. podlaskie), 09.07.2022. Wierni podczas islamskiego Święta ofiarowania Kurban Bajram w meczecie w Kruszynianach, 9 bm. Kurban Bajram to jedna z dwóch głównych muzułmańskich uroczystości religijnych. Jest to czas nie tylko modlitw, lecz także spotkań w gronie najbliższych. Święto potrwa cztery dni. (jm) PAP/Michał Zieliński

fakty REGIONY

Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania – Kurban Bajram

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w piątek obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram (Eid al-Adha). To jedna z dwóch głównych muzułmańskich uroczystości religijnych, czas nie tylko modlitw, lecz także spotkań w gronie najbliższych. Potrwa cztery dni.

Polscy muzułmanie świętują Kurban Bajram

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego, okolicznościowe modlitwy z okazji rozpoczęcia Święta Ofiarowania odbędą się przed południem m.in. w zabytkowych meczetach w Bohonikach i Kruszynianach oraz w meczecie w Białymstoku.

Symbole i znaczenie Święta Ofiarowania

Symbolem Kurban Bajramu jest składanie ofiary ze zwierząt. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna. Zwierzęta ofiarne fundują ci wierni, których na to stać, a mięso dzieli się między uczestników uroczystości.

Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz podkreślił, że złożenie takiej ofiary „przez osobę wyznania muzułmańskiego, zgodnie z zasadami wiary i warunkami religijnymi dotyczącymi uboju zwierząt” jest integralną częścią obchodów.

„Kurban jest także dziedzictwem kulturowym ukształtowanym przez wieki i przestrzeganym przez wszystkie społeczności muzułmańskie na świecie, w tym Tatarów, oraz inne społeczności wyznania muzułmańskiego, mieszkające w Polsce” – napisał mufti w opublikowanej przez MZR informacji o Święcie Ofiarowania.

Ubój rytualny zgodny z tradycją i prawem

Podkreślił przy tym, że wolność sumienia i wyznania oraz swobodę praktyki religijnej, w tym uboju podczas święta Kurban Bajram, gwarantują w Polsce m.in. konstytucja, Europejska konwencja praw człowieka, Karta praw podstawowych UE i ustawa o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Mufti Miśkiewicz: „To nasze konstytucyjne prawo”

„Uważam z pełną świadomością, jako osoba wyznania muzułmańskiego i jako mufti, iż społeczność muzułmańska w Polsce ma prawo do przeprowadzenia celebracji święta Kurban Bajram, w tym uboju zwierząt, zgodnie z wiarą i tradycją religijną oraz obyczajami mniejszości etnicznej – Tatarów polskich” – dodał Miśkiewicz.

Złożył też wiernym życzenia z okazji święta.

Muzułmańska społeczność w Polsce

Liderzy MZR liczbę polskich wyznawców islamu, którymi są głównie Tatarzy, szacują na ok. 5 tys. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając w to również m.in. studentów, przedsiębiorców, służby dyplomatyczne i uchodźców z krajów islamskich, szacują na ok. 60 tys.

Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze. (PAP)

rof/ joz/

Popularne

ogród parcelowy Kraków ogród parcelowy Kraków

Kraków: Duże zainteresowanie wynajmem poletek w ogrodzie parcelowym!

fakty REGIONY

Rozpoczęły się obchody rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz Rozpoczęły się obchody rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz

Rozpoczęły się obchody rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz

fakty Polska

Bartosz Zmarzlik GP Bartosz Zmarzlik GP

Zmarzlik drugi w żużlowej Grand Prix Wielkiej Brytanii

SPORT

ok. 2 tys. młodych drzew należałoby posadzić, by zastąpić 100-letniego buka ok. 2 tys. młodych drzew należałoby posadzić, by zastąpić 100-letniego buka

Dendrolog: ok. 2 tys. młodych drzew należałoby posadzić, by zastąpić 100-letniego buka

WEEKEND

REKLAMA
Newsletter Signup