Skontaktuj się z nami
reaktor MARIA 50 lat
Warszawa, 20.11.2024. Otwarta w holu głównym Sejmu, 20 bm. wystawa „50 lat reaktora Maria" poświęcona pół wieku działalności jedynego polskiego reaktora jądrowego noszącego imię podwójnej polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, który został uruchomiony w grudniu 1974 w Instytucie Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku pod Warszawą. Ekspozycja prezentuje obrazy artystki Darii Solar namalowane z inicjatywy Narodowego Centrum Badań Jądrowych. (ls/dw) PAP/Leszek Szymański

fakty REGIONY

Reaktor MARIA kończy w środę 50 lat

Działający w Świerku pod Warszawą reaktor MARIA, który obchodzi w tym roku 50-lecie swojej pracy, jest obecnie jedynym działającym reaktorem jądrowym w Polsce. Reaktor nie produkuje energii elektrycznej – powstają w nim strumienie neutronów, z których korzysta nauka, medycyna czy gospodarka.

Reaktor MARIA: pół wieku polskiej innowacji

Budowę reaktora rozpoczęto w czerwcu 1970 roku, a MARIA po raz pierwszy uruchomiona została 18 grudnia 1974 r. Nazwa reaktora upamiętnia wybitną badaczkę promieniotwórczości Marię Skłodowską-Curie. Reaktor powstał w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (dziś NCBJ).

Zastosowania naukowe, medyczne i przemysłowe

MARIA – w przeciwieństwie do elektrowni jądrowych – nie produkuje energii elektrycznej. Najbardziej istotny w badawczym reaktorze jądrowym jest produkowany w niej silny strumień neutronów, dzięki któremu można choćby napromieniać izotopy niezbędne do ratowania ludzkiego życia, wytwarzać nowe materiały dla różnych sektorów gospodarki, prowadzić badania fizyczne. Reaktor pozwala też szkolić kadry na potrzeby branży jądrowej.

Produkcja izotopów – wsparcie medycyny na światową skalę

Neutrony wytwarzane w reaktorze MARIA służą obecnie m.in. do produkcji izotopów promieniotwórczych i źródeł promieniowania stosowanych w przemyśle, ochronie środowiska i zdrowia. W reaktorze MARIA wytwarza się głównie: molibden-99, jod-131, lutet-177, fosfor-32, samar-153, kobalt-60 i holm-166, które są stanowią bazę preparatów eksportowanych pod marką POLATOM do ponad 80 krajów na całym świecie.

Molibden-99 i jod-131 w diagnostyce onkologicznej i tarczycy

Reaktor MARIA jest jednym ze światowych dostawców molibdenu-99, który jest stosowany w diagnostyce i terapii onkologicznej. Pokrywa też znaczącą część światowego zapotrzebowania na jod-131, który jest powszechnie wykorzystywany w diagnostyce i terapii tarczycy. „Dzięki swojej pracy, MARIA pomaga setkom tysięcy ludzi” – komentuje NCBJ.

Technologia i bezpieczeństwo w reaktorze MARIA

Reaktor MARIA został zaprojektowany i zbudowany przez polskich specjalistów. To polscy fizycy, inżynierowie, technicy opracowali wszystkie parametry fizyczne reaktora, sprawdzili bezpieczeństwo oraz wykonali rozruch reaktora. Zdecydowaną większość konstrukcji, układów i systemów wykonały polskie zakłady i fabryki oraz pracownicy IBJ.

Przejście na paliwo niskowzbogacone i jego przechowywanie

Od czasu uruchomienia w 1974 roku, w MARII wprowadzono wiele usprawnień. Największymi zmianami w reaktorze MARIA było przejście z paliwa wysokowzbogaconego (80 proc. zawartości rozszczepialnego uranu-235) na paliwo średnio-, a następnie niskowzbogacone. Zmiany te trwały do 2014 r. Obecnie zawartość uranu-235 w paliwie to 19,75 proc.

Modernizacje i usprawnienia w reaktorze

Roczny czas pracy reaktora to 4000-5000 godzin. W reaktorze pracuje zwykle 16-26 elementów paliwowych, a w każdym z nich znajduje się po 485 g rozszczepialnego uranu. Zużyte paliwo jądrowe jest przez co najmniej kilka lat przechowywane i chłodzone w basenie znajdującym się obok basenu reaktora, po czym trafia do producenta, który zajmuje się jego dalszym przetworzeniem.

Jubileusz 50-lecia reaktora MARIA – spojrzenie w przyszłość

„Mimo iż MARIA ma już na karku pół wieku, dzięki stałym usprawnieniom wciąż jest jednym z najnowocześniejszych reaktorów badawczych i będzie mogła pracować co najmniej do lat 50. XXI wieku” – zapewniają przedstawiciele NCBJ na jubileuszowej stronie MARII.

Historia polskich reaktorów – MARIA na tle innych jednostek

MARIA jest wprawdzie jedynym działającym teraz reaktorem badawczym, ale w Polsce istniało jeszcze kilka innych reaktorów. W 1958 roku w Świerku uruchomiono radziecki reaktor badawczy EWA. Działał on do 1995 r. W Instytucie zbudowano też tzw. reaktory mocy zerowej: MARYLA, ANNA i AGATA, używane do badań fizyki reaktorów (reaktor AGATA stał się pierwowzorem dla reaktora MARIA), a także reaktor WANDA. Reaktory te – w odróżnieniu od MARII są już jednak od dawna zdemontowane.

Zainteresowani mogą poznać bliżej historię MARII i ciekawostki na jej temat na jubileuszowej stronie internetowej: https://50latmarii.ncbj.gov.pl/ (PAP)

lt/ bar/ zan/

Popularne

Ziemniaki z cebulą, soja układana w kształt ryby i puste miejsce przy stole – Wigilia w czasach okupacji

fakty Polska

„Dziwejcie sie ludzie” wybrano najpiękniejszą śląską kolędę

fakty Polska

Mateczki Adwentowe zwiastowały dawnemu Elblągowi zbliżające się Boże Narodzenie

fakty Polska

ozdoby choinkowe Warszawa ozdoby choinkowe Warszawa

Warszawa: filcowe ozdoby choinkowe znów pojawią się na słupach reklamowych

fakty REGIONY

Newsletter Signup