Skontaktuj się z nami
Szczecin, 1982-02-12. Zakłady Przemysłu Odzieżowego Dana produkują damską konfekcję z elano-bawełny i kaszmiru wełnianego. Nz. szycie kostiumów dziewczęcych z elano-bawełny. js PAP/CAF/Jerzy Undro

fakty REGIONY

Szczecin: Fotografie związane z historią budynku i Zakładów Odzieżowych „Dana” poszukiwane!

Hotel Dana poszukuje zdjęć nawiązujących do historii budynku, w którym prowadzi działalność, oraz samych Zakładów Odzieżowych „Dana”. W ubiegłym stuleciu była to jedna z najsłynniejszych szczecińskich marek. Najciekawsze fotografie we wrześniu trafią na wystawę.

Przedstawiciele hotelu uruchomili akcję „Dana we wspomnieniach mieszkańców Szczecina”. W jej ramach zachęcają do dzielenia się zdjęciami i wspomnieniami związanymi z działalnością zakładu.

„Chcemy pielęgnować pamięć o Danie i przekazywać ją dalej naszym gościom oraz mieszkańcom Szczecina, stąd pomysł na zorganizowanie wystawy upamiętniającej historię naszego budynku” – przekazała dyr. hotelu Dana Marzena Bednarczyk.

Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Dana”, powstałe w 1945 r. jako oddział Państwowych Zakładów Konfekcyjnych, w latach 60. były producentem odzieży dziewczęcej (nazwę „Dana” przyjęły w 1967 r.). Kolekcje cieszyły się ogromną popularnością w całej Polsce, firma szczyciła się doskonałym krojem, jakością i niepowtarzalnością tkaniny.

„Chyba każdy z nas miał w rodzinie bądź wśród znajomych kogoś, kto pracował w słynnych Zakładach Odzieżowych +Dana+. Chcemy zaktywizować naszą szczecińską społeczność i wspólnie zebrać ciekawe zdjęcia i wspomnienia związane z tym miejscem” – Bednarczyk.

W pierwszych latach działalności dyrektorką fabryki została Domicela Mazurkiewicz. Jej zasługi przyczyniły się do sposobu postrzegania marki jako potęgi kobiecej mody, w czym swój niemały udział miały polskie projektantki, tj. Zofia Zdun-Matraszek, Iza Górska-Wójcik, Katarzyna Wróblewska oraz Halina Karpińska.

To za kadencji Domiceli Mazurkiewicz spod igły „Dany” wychodziły nowatorskie projekty, na które niecierpliwie czekały Polki z całego kraju, włącznie z ówczesnymi gwiazdami estrady – Ireną Santor, Ireną Dziedzic czy członkiniami zespołu Filipinki.

Pod koniec lat 90. zakład zaczął popadać w trudności finansowe, w 2002 r. firma została postawiona w stan likwidacji, przy al. Wyzwolenia działała jednak do 2006 r.

Akcja dotycząca zbiórki zdjęć i wspólnego stworzenia wystawy to pierwsza odsłona projektu „Dana we wspomnieniach mieszkańców Szczecina”. Kolejnym etapem będzie także konkurs polegający na zebraniu najciekawszych wspomnień związanych z „Daną”. Wybrane fotografie we wrześniu trafią na wystawę.

Chętni do podzielenia się archiwalnymi zdjęciami i materiałami związanymi z szeroko pojętą działalnością „Dany” mogą dostarczyć je osobiście do hotelu Dana lub drogą pocztową na adres: al. Wyzwolenia 50, 71-500 Szczecin, Polska, z dopiskiem „Dana we wspomnieniach mieszkańców Szczecina”.(PAP)

misz/ miś/

Popularne

pożar w Pszowie pożar w Pszowie

Komendant Główny PSP: pięć śmiertelnych ofiar pożaru w Pszowie, z płonącego budynku ewakuowano 12 osób

fakty REGIONY

tradycje wielkanocne warmińskie wsie tradycje wielkanocne warmińskie wsie

Zwyczaje wielkanocne na warmińskich wsiach

fakty REGIONY

Zbrodnia Katyńska Zbrodnia Katyńska

Andrzej Duda: To było ludobójstwo, wymordowano z premedytacją ważną część polskiej elity

fakty Polska

woda w Otwocku woda w Otwocku

Mazowieckie: woda w Otwocku zdatna do picia bez ograniczeń

fakty REGIONY

REKLAMA
Newsletter Signup