Skontaktuj się z nami
Szczecin, 1982-02-12. Zakłady Przemysłu Odzieżowego Dana produkują damską konfekcję z elano-bawełny i kaszmiru wełnianego. Nz. szycie kostiumów dziewczęcych z elano-bawełny. js PAP/CAF/Jerzy Undro

fakty REGIONY

Szczecin: Fotografie związane z historią budynku i Zakładów Odzieżowych „Dana” poszukiwane!

Hotel Dana poszukuje zdjęć nawiązujących do historii budynku, w którym prowadzi działalność, oraz samych Zakładów Odzieżowych „Dana”. W ubiegłym stuleciu była to jedna z najsłynniejszych szczecińskich marek. Najciekawsze fotografie we wrześniu trafią na wystawę.

Przedstawiciele hotelu uruchomili akcję „Dana we wspomnieniach mieszkańców Szczecina”. W jej ramach zachęcają do dzielenia się zdjęciami i wspomnieniami związanymi z działalnością zakładu.

„Chcemy pielęgnować pamięć o Danie i przekazywać ją dalej naszym gościom oraz mieszkańcom Szczecina, stąd pomysł na zorganizowanie wystawy upamiętniającej historię naszego budynku” – przekazała dyr. hotelu Dana Marzena Bednarczyk.

Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Dana”, powstałe w 1945 r. jako oddział Państwowych Zakładów Konfekcyjnych, w latach 60. były producentem odzieży dziewczęcej (nazwę „Dana” przyjęły w 1967 r.). Kolekcje cieszyły się ogromną popularnością w całej Polsce, firma szczyciła się doskonałym krojem, jakością i niepowtarzalnością tkaniny.

„Chyba każdy z nas miał w rodzinie bądź wśród znajomych kogoś, kto pracował w słynnych Zakładach Odzieżowych +Dana+. Chcemy zaktywizować naszą szczecińską społeczność i wspólnie zebrać ciekawe zdjęcia i wspomnienia związane z tym miejscem” – Bednarczyk.

W pierwszych latach działalności dyrektorką fabryki została Domicela Mazurkiewicz. Jej zasługi przyczyniły się do sposobu postrzegania marki jako potęgi kobiecej mody, w czym swój niemały udział miały polskie projektantki, tj. Zofia Zdun-Matraszek, Iza Górska-Wójcik, Katarzyna Wróblewska oraz Halina Karpińska.

To za kadencji Domiceli Mazurkiewicz spod igły „Dany” wychodziły nowatorskie projekty, na które niecierpliwie czekały Polki z całego kraju, włącznie z ówczesnymi gwiazdami estrady – Ireną Santor, Ireną Dziedzic czy członkiniami zespołu Filipinki.

Pod koniec lat 90. zakład zaczął popadać w trudności finansowe, w 2002 r. firma została postawiona w stan likwidacji, przy al. Wyzwolenia działała jednak do 2006 r.

Akcja dotycząca zbiórki zdjęć i wspólnego stworzenia wystawy to pierwsza odsłona projektu „Dana we wspomnieniach mieszkańców Szczecina”. Kolejnym etapem będzie także konkurs polegający na zebraniu najciekawszych wspomnień związanych z „Daną”. Wybrane fotografie we wrześniu trafią na wystawę.

Chętni do podzielenia się archiwalnymi zdjęciami i materiałami związanymi z szeroko pojętą działalnością „Dany” mogą dostarczyć je osobiście do hotelu Dana lub drogą pocztową na adres: al. Wyzwolenia 50, 71-500 Szczecin, Polska, z dopiskiem „Dana we wspomnieniach mieszkańców Szczecina”.(PAP)

misz/ miś/

Popularne

wścieklizna w Lubelskim wścieklizna w Lubelskim

Lubelskie: Kolejne trzy ogniska wścieklizny!

fakty REGIONY

Anna Dymna Fundacja Mimo Wszystko Anna Dymna Fundacja Mimo Wszystko

A. Dymna o sytuacji osób z niepełnosprawnościami: jest bardzo dużo do zrobienia!

WEEKEND

Wigilia wolna od pracy Wigilia wolna od pracy

Od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy!

fakty Polska

czepce warmińskie, tradycja Warmii czepce warmińskie, tradycja Warmii

Odradza się umiejętność szycia czepców warmińskich!

WEEKEND

Newsletter Signup