Skontaktuj się z nami
obuwik pospolity Tatry
Obuwik pospolity. Fot. Ogród Botaniczny Uniwersytetu

fakty REGIONY

Tatry: Rekordowa liczba storczyków – ponad 10 tys. spektakularnych obuwików!

Choć storczyki kojarzą się głównie z egzotycznymi roślinami doniczkowymi, to w Tatrach rośnie ich 27 gatunków. Najbardziej widowiskowy – obuwik pospolity został policzony przez przyrodników. Wyniki monitoringu wskazują, że ta chroniona roślina ma się w Tatrach coraz lepiej – obuwików jest tu ponad 10 tys.

Rekordowy rok dla obuwika pospolitego w Tatrach

Tegoroczne badania terenowe przeprowadzone przez Tatrzański Park Narodowy (TPN) w czerwcu i lipcu, objęły 12 z 36 znanych stanowisk obuwika na terenie polskich Tatr.

Wzrost populacji nawet o 300 procent

– Na 12 stanowiskach naliczyliśmy łącznie 2493 pędy, w tym 1288 pędów kwitnących tzw. generatywnych i 1205 płonnych czyli wegetatywnych. Na wszystkich stanowiskach zaobserwowano wyraźny wzrost obuwika pospolitego – w niektórych miejscach populacje powiększyły się nawet o 300 procent w porównaniu z poprzednimi latami – przekazał Antoni Zięba z Działu Badań Naukowych i Planowania Ochrony Przyrody TPN, który prowadził monitoring w terenie.

obuwik pospolity Tatry
Obuwik pospolity. Fot. Tatrzański Park Narodowy

Ponad 10 tysięcy pędów – wyniki monitoringu TPN

Szacuje się, że w całym TPN rośnie około 10 tys. pędów tego spektakularnego storczyka. Obuwik pospolity, często uznawany za najpiękniejszy rodzimy gatunek storczyka, objęty jest ścisłą ochroną gatunkową w Polsce. Roślina ta wyróżnia się dużymi, żółtymi kwiatami o charakterystycznej, pantofelkowatej warżce, otoczonej ciemnoczerwonymi działkami okwiatu.

Gdzie szukać storczyków w TPN?

– W Tatrzańskim Parku Narodowym występuje wiele storczyków, choć większość z nich nie przyciąga takiej uwagi jak obuwik. To rośliny wymagające, często zależne od bardzo specyficznych warunków siedliskowych i współpracy z grzybami mikoryzowymi. Ich obecność jest dowodem dobrej kondycji przyrody – powiedział PAP Tomasz Zając z TPN.

obuwik pospolity Tatry
Obuwik pospolity. Fot. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzańskie storczyki – niepozorne, ale wymagające

Jak wyjaśnił, storczyki można znaleźć głównie w piętrze regla dolnego i górnego, ale niektóre gatunki sięgają nawet piętra kosodrzewiny. Wiele z nich kwitnie właśnie w lipcu, choć niektóre zaczynają kwitnienia już w czerwcu. Tatrzańskie storczyki to np.: listera jajowata, kruszczyk szerokolistny, buławnik mieczolistny, podkolan biały, gółka długoostrogowa czy kukułka plamista.

Rośliny zależne od mikoryzy

– Wiele z nich rośnie niepozornie w runie leśnym, a ich rozpoznanie wymaga wiedzy i cierpliwości. Obuwik pospolity, choć najbardziej widowiskowy, wcale nie jest łatwy do zauważenia. Jedno z jego stanowisk jest w rejonie Kopieńca Wielkiego, ale trzeba mieć wprawne oko. Kwiaty pojawiają się tylko na części pędów, a roślina nie zawsze kwitnie co roku – tłumaczy Zając.

Ochrona prawna i znaczenie przyrodnicze

Przyrodnik przypomina, że wszystkie gatunki storczyków w Polsce są objęte ochroną i nie wolno ich zrywać ani przesadzać. Ich obecność to jeden z najlepszych wskaźników naturalności i różnorodności biologicznej danego terenu.(PAP)

szb/ drag/

Popularne

Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 15-letniego harcerza!

fakty Polska

Nietypowa petycja u burmistrza Zakopanego: „robokonie” i „robomisie” na Krupówki Nietypowa petycja u burmistrza Zakopanego: „robokonie” i „robomisie” na Krupówki

Nietypowa petycja u burmistrza Zakopanego: „robokonie” i „robomisie” na Krupówki

fakty REGIONY

pomnik piłka nożna jest kobietą pomnik piłka nożna jest kobietą

W Gdańsku odsłonięto pomnik „Piłka nożna jest kobietą”

SPORT

wypadki na hulajnogach wypadki na hulajnogach

Nie ma wrażeń bez obrażeń – niepokojący trend w sieci!

fakty Polska

REKLAMA
Newsletter Signup