Jacek Barski mianowany miejskim architektem Wrocławia
O powołaniu miejskiego architekta urzędnicy poinformowali w piątek podczas konferencji prasowej na placu Nowy Targ. Podkreślono przy tym, że Jacek Barski będzie pracował wraz z zespołem ekspertów.
„Jest to organ kolegialny przy przewodnictwie architekta miejskiego, który skupia w sobie osoby mające doświadczenie zarówno praktyków, dydaktyków, jak i element miejskiego widzenia i struktury, która jest niezbędna przy kształtowaniu polityki przestrzeni miejskich” – powiedział wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak.
Rola i zadania nowego zespołu architektonicznego
Jacek Barski opowiadał, czym zamierza zajmować się jego zespół. Wymienił m.in. funkcję doradczą, co ma wpływać na wyższą jakość powstających w mieście rozwiązań.
„Chcemy podnosić jakość wrocławskiej przestrzeni wrocławskiej architektury, która i tak jest bardzo wysoka. (…). Ci, którzy będą chcieli skorzystać z naszej pomocy, z naszych konsultacji, będą to robić dobrowolnie, bo tu nie ma żadnego przepisu, który by pozwalał coś wymuszać” – powiedział Jacek Barski.
Eksperci w zespole miejskiego architekta: doświadczenie i kompetencje
W zespole Barskiego znalazło się łącznie dziesięć osób – to nie tylko architekci, ale też specjaliści od zbytków, budownictwa czy urbanistyki. Wśród nich jest m.in. prof. dr hab. inż. arch. Barbara Gronostajska, dziekan wydziału architektury Politechniki Wrocławskiej.
„Jest to z pewnością olbrzymie wyzwanie dla was wszystkich i mnie w szczególności. Reprezentuję tutaj (…) teoretyków i dydaktyków. Mam nadzieję, że w jakiś sposób uda nam się rozwiązać pewne problemy, które pojawiają się w architekturze, w tej przestrzeni miejskiej” – powiedziała Barbara Gronostajska.
Podczas konferencji głos zabrał też Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.
„Mimo iż jest to gremium kolegialne, to ta odpowiedzialność raczej się nie dzieli, ale mnoży. To jest super wyzwanie, żeby w tym bardzo zróżnicowanym, ale bardzo mocno umocowanym merytorycznie gremium, złapać tę odpowiedzialność za jakość dyskursu na temat wrocławskiej architektury, która będzie się przekładać na prawdopodobnie ciągle rosnącą jakość konkretnych realizacji konkretnych przestrzeni” – powiedział Michał Duda.
Wyzwania stojące przed miejską architekturą Wrocławia
Zespół miejskiego architekta rozpocznie działalność po 1 stycznia 2025 roku. Miejscy urzędnicy będą w nim działać w ramach obecnie wykonywanych obowiązków. Osoby z innych instytucji otrzymają za swoją pracę wynagrodzenie.(PAP)
autor: Michał Torz