Skontaktuj się z nami
Lublin, 28.06.2024. Ilustrator Józef Wilkoń obecny na otwarciu w Galerii Sztuki Wirydarz w Lublinie, 28 bm. swojej jubileuszowej wystawy „Konie w pędzie? Coś przybędzie”. Ekspozycję zorganizowano w ramach obchodów 25-lecia działalności placówki kulturalnej. (wj/dw) PAP/Wojtek Jargiło

fakty Polska

Zilustrował 200 książek, ale to malarstwo towarzyszyło mu całe życie – 70 lat twórczości Józefa Wilkonia

W Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach zorganizowano jubileuszową wystawę twórczości Józefa Wilkonia. „Najbardziej znamy go jako ilustratora, ale malarstwo towarzyszyło mu przez całe życie” – podkreśliła Blanka Wyszyńska-Walczak, prezeska Fundacji im. Józefa Wilkonia „Arka”.

Wystawa poświęcona twórczości Józefa Wilkonia to przede wszystkim celebracja jego 95. urodzin oraz inauguracja 70-lecia pracy artystycznej, jak przekazał PAP dyrektor Pałacu w Radziejowicach Paweł Kos-Nowicki.

W sobotę w Domu Pracy Twórczej – Pałacu w Radziejowicach zaplanowano uroczyste obchody jubileuszu. Wśród nich koncert, otwarcie wystawy oraz przyjęcie.

Wystawa prezentuje przekrój dorobku artystycznego Józefa Wilkonia. „W związku z tym przyjechały do nas prace z różnych okresów i w wielu technikach. Są jego akwarele oraz płótna, mamy wielkie rzeźby i małe rzeźby, zarówno drewniane, jak i wykonane w miedzi. To retrospektywa artysty. Są prace, które pokazywał wcześniej, ale również takie, których nigdy nie prezentował” – dodał.

„Mówimy, że jest ilustratorem książek dla dzieci, ponieważ właśnie od nich zaczął. Jednak Józef Wilkoń stworzył także wybitne prace do klasyki literatury – książek takich jak „Pan Tadeusz“ czy „Don Kichot”, w których ludzkie postaci malowane są w charakterystycznym, Wilkoniowym stylu” – wskazała prezeska Fundacji im. Józefa Wilkonia „Arka” Blanka Wyszyńska-Walczak.

Jak poinformowała, artysta „zilustrował ponad 200 książek, wydanych nie tylko po polsku, ale także tłumaczonych na kilkanaście języków i dostępnych w wielu krajach”. Podkreśliła, że choć Józef Wilkoń jest najbardziej znany jako ilustrator, to jednak malarstwo towarzyszyło mu przez całe życie.

Jak wyjaśniła, Wilkoń ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już w trakcie studiów i tuż po ich ukończeniu zajmował się malarstwem, a pod koniec lat 50. rozpoczął pracę jako ilustrator – zajęcie, które stało się jego głównym źródłem utrzymania i wielką pasją. W latach 80., będąc już dojrzałym artystą, sięgnął także po rzeźbę, wzbogacając swój dorobek o kolejne formy wyrazu.

Jak poinformowała Blanka Wyszyńska-Walczyk, „Józef Wilkoń jest otwarty na nowe narzędzia, a jego twórczość to po prostu sztuka plastyczna w najpełniejszym wymiarze”. Na jubileuszowej wystawie będzie można zobaczyć jego najwcześniejsze obrazy z okresu studenckiego, prace z cykli „Nosiwody” i „Autowidoki”, a także kompozycje powstałe podczas plenerów malarskich. Nie zabraknie również projektów gobelinów, które stanowią ważny element jego dorobku.

Blanka Wyszyńska-Walczak podkreśliła, że zaprezentowany zostanie również cykl ilustracji, które Józef Wilkoń wykonał w nowoczesnej technice cyfrowej – na tablecie. To prace do jego autorskiej książki „Zbuntowany Elektron”. „Wszystkie ilustracje namalował palcem na ekranie tabletu. Zafascynował się nowym narzędziem i stworzył te elektroniczne impresje” – wyjaśniła.

Dodała, że artysta w tej samej technice stworzył również cykl „Ach te baby”. „To zbiór aktów kobiecych – nie książka dla dzieci, ale piękny album, w którym Wilkoń w swoim niepowtarzalnym stylu ukazał kobiece piękno”. „Fascynuje go natura, a akt kobiecy jest jej częścią. W jego malarstwie odnajdujemy ciepło i radość życia. Cykl aktów to kolejny sposób na uchwycenie tego piękna” – podkreśliła.

Blanka Wyszyńska-Walczak zapowiedziała, że na wystawie można się spodziewać niespodzianki związanej z „Arką Wilkonia”. Na przełomie 2006 i 2007 roku w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki zorganizowano monograficzną ekspozycję dzieł Józefa Wilkonia ukazującą przekrój jego twórczości. „Przygotowując się do tej wystawy, artysta wpadł na pomysł stworzenia Arki. Powstała imponująca drewniana konstrukcja o długości 5 metrów i wysokości 3-4 metrów, która została umieszczona między dwiema salami ekspozycyjnymi” – opowiedziała. Po zakończeniu wystawy Arkę zdemontowano i przewieziono do Radziejowic.

Wystawa w Zachęcie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, na jej wernisaż przybyli wielbiciele twórczości Wilkonia z całego świata, m.in. z Japonii. Wyszyńska-Walczak podkreśliła, że twórczość Wilkonia jest wysoko ceniona w Japonii, Korei Południowej i Chinach. „Pod koniec lat 80. i w latach 90. tamtejsza publiczność odkryła jego prace poprzez książki i szybko się nimi zafascynowała” – wyjaśniła.

Dodała, że w Japonii są trzy muzea, w których znajdują się dzieła Wilkonia – to Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino i Koruisaua. Podobnie jest w Chinach i Korei Południowej – tam jego twórczość również cieszy się uznaniem. „W 2017 roku w Seulu powstała pierwsza w Korei Południowej galeria sztuki książki, a na jej inaugurację zaproszono Józefa Wilkonia z wystawą. To jego prace otworzyły tę wyjątkową przestrzeń, co było wielkim wyróżnieniem” – zaznaczyła.

Wernisaż wystawy w Pałacu w Radziejowicach odbędzie się 15 lutego o godz. 18. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 9 marca.

Józef Wilkoń (ur. w 1930 r.) jest absolwentem Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rzeźbę, scenografię, ilustrację książkową oraz projektowanie gobelinów. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych, wydanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Publikacje z jego ilustracjami zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. (PAP)

maku/ miś/ mhr/

Popularne

papież Franciszek zmarł papież Franciszek zmarł

Watykan ujawnił przyczyny śmierci papieża Franciszka

fakty Polska

tradycje wielkanocne warmińskie wsie tradycje wielkanocne warmińskie wsie

Zwyczaje wielkanocne na warmińskich wsiach

fakty REGIONY

wybór nowego papieża wybór nowego papieża

Czterech kardynałów z Polski ma prawo wyboru nowego papieża!

fakty Polska

papież Franciszek zmarł papież Franciszek zmarł

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o 7.35

fakty Polska

REKLAMA
Newsletter Signup