Skontaktuj się z nami
Wrocław, 16.04.2019. Nowoczesne siedlisko wilków szarych „Wilcza Ostoja" otwarto, 16 bm. we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Nowy wybieg odzwierciedla środowisko naturalne wilków, a ścieżka zwiedzania jest niejako wtopiona w otoczenie. "Wilcza ostoja" jest tez wyposażona w interaktywne rozwiązania edukacyjne - stanowiska multimedialne, tablice informacyjne, naturalnej wielkości figury wilków. (soa) PAP/Aleksander Kośmiński

WEEKEND

Biolog: Musimy lepiej chronić zwierzęta gospodarskie, a nie pozwalać na odstrzał wilków!

Głównym problemem w Europie nie jest to, że mamy za dużo wilków, ale to, że musimy ponownie nauczyć się chronić nasze zwierzęta gospodarskie, które padają ofiarą tych drapieżników – podkreśla biolog dr hab. Dries Kuijper, prof. Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Naukowiec zajmujący się badaniem zachowań tych drapieżników oraz zrozumieniem ich roli w funkcjonowaniu ekosystemów dodał, że w jego ocenie proponowana przez Komisję Europejską zmiana statusu ochronnego wilka jest „bardzo rozczarowująca”.

Zgoda na odstrzał wilków

Chodzi o głosowanie ambasadorów krajów członkowskich UE, którzy pod koniec września zagłosowali za złagodzeniem ochrony wilków w Europie – zamiast „ściśle chroniony” wilk ma być jedynie „chroniony”. Zmiana ma pozwolić krajom unijnym na odstrzał wilków, choć nadal będą musiały brać pod uwagę wielkość ich populacji.

Odbudowa gatunku

Dries Kuijper podkreślił w rozmowie z Nauką w Polsce, że liczebność wilków rzeczywiście wzrasta w wielu krajach europejskich. „Ale zamiast podkreślać rosnące rozmiary populacji i rosnącą liczbę wilków, jako naukowiec wolałbym raczej podkreślić, że jest to odbudowa gatunku po jego eksterminacji we wszystkich tych krajach. Wilk rekolonizuje obszary, na których występował 100-200 lat temu. To duży sukces w zakresie ochrony wynikający z lepszej ochrony gatunku, która została wdrożona przez KE” – powiedział.

Jednocześnie przyznał, że rekolonizacja wilków w europejskich krajobrazach prowadzi do konfliktów między ludźmi a wilkami. „Głównym konfliktem w prawie wszystkich krajach europejskich jest drapieżnictwo wilków na zwierzętach gospodarskich. A ponieważ przez 100-200 lat żyliśmy bez dużych drapieżników, w wielu krajach zatraciliśmy praktyki, które stosowaliśmy w celu ochrony zwierząt gospodarskich przed atakami wilków” – mówił.

Ochronę zwierząt gospodarskich.

Dlatego – kontynuował – najważniejszą rzeczą, którą powinno się teraz zrobić jest nacisk na ochronę zwierząt gospodarskich.

„W niektórych regionach możemy najlepiej chronić nasz żywy inwentarz za pomocą psów stróżujących, w innych, zwłaszcza na mniejszą skalę, ogrodzenia elektryczne są bardzo skuteczne. A nawet stosunkowo proste rzeczy, takie jak umieszczanie zwierząt gospodarskich w stajni na noc są również bardzo skuteczne” – wskazał Dries Kuijper.

Jak jednak dodał, „chęci działania w tym zakresie w wielu krajach europejskich są często bardzo małe”.

Populacja wilków znacznie wzrosła

Według KE populacja wilków w krajach unijnych znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat. W 23 państwach członkowskich UE żyje ponad 20 tys. zwierząt tego gatunku. Krajami o największej liczbie wilków zgodnie z szacunkami z 2021 r. są Włochy (ok. 3 tys.), Rumunia (ok. 2,5-3 tys.), Bułgaria (ok. 2,7 tys.) i Polska (ok. 1,9 tys.).

Decyzję podjętą przez ambasadorów krajów członkowskich UE muszą zatwierdzić ministrowie. W następnym kroku UE złoży wniosek do komitetu zajmującego się Konwencją Berneńską w Radzie Europy na najbliższym posiedzeniu w grudniu. Dopiero po tym będą mogły zostać zmienione przepisy unijne.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

Popularne

1000 dni wojny na Ukrainie – kluczowe wydarzenia 1000 dni wojny na Ukrainie – kluczowe wydarzenia

1000 dni wojny – najważniejsze wydarzenia od początku rosyjskiej inwazji!

fakty Polska

gwara warmińska, konkurs na mema gwara warmińska, konkurs na mema

Memy w warmińskiej gwarze – każdy może wybrać najlepszy!

fakty REGIONY

pieczone gruszki pieczone gruszki

Trzy jesienne aromatyczne dania, którymi zaskoczysz gości!

WEEKEND

zagrożenie lawinowe w Tatrach zagrożenie lawinowe w Tatrach

Tatry: w górach zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia!

fakty REGIONY

Newsletter Signup