Skontaktuj się z nami
zachorowania na krztusiec i RSV w Polsce
Lublin, 20.01.2021. Koronawirus w Polsce. Produkcja w laboratorium BioMaxima w Lublinie, 20 bm. Polski producent preparatów i sprzętu do diagnostyki laboratoryjnej, firma BioMaxima SA, wprowadziła do obrotu nowy, własny test genetyczny, który umożliwia identyfikację kilku patogenów w jednej probówce PCR, w tym SARS-CoV-2, wirusów grypy, a także wirusa RSV A i B. (wj/doro) PAP/Wojtek Jargiło

fakty Polska

Rekordowo dużo zachorowań na RSV i krztusiec!

Do połowy października odnotowano ponad 38 tys. zakażeń wirusem RSV, niemal cztery razy więcej niż w całym 2023 r. Atakuje również krztusiec – w ciągu ostatnich dwóch tygodni zachorowało ponad 4 tys. osób – wynika z najnowszych danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Rekordowy wzrost zachorowań na RSV

Od stycznia do połowy października wykryto 38356 przypadków zakażeń atakujących drogi oddechowe wirusa RSV, w tym 17732 u dzieci poniżej drugiego roku życia. W całym ub. roku zachorowało na to schorzenie niespełna 12 tys. osób, w tym 5,5 tys. dwulatków i młodszych.

Jeszcze większe wzrosty zachorowań dotyczą krztuśca. W 2023 r. odnotowano 927 przypadków zachorowań, a do połowy października br. – 20677 przypadków. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach zachorowało 3849 osób.

Wirus RSV u dzieci i seniorów

Czterokrotnie bardziej zakaźny od grypy, wirus RSV jest najczęstszą przyczyną infekcji dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Przenosi się drogą kropelkową, atakuje drogi oddechowe. Choroba rozwija się od czterech do sześciu dni. Specjaliści podkreślają, że ponad 90 proc. dzieci będzie miało kontakt z nim przynajmniej raz do ukończenia drugiego roku życia.

Kto jest najbardziej narażony na zakażenia RSV i krztuścem?

Najbardziej narażone na powikłania są właśnie najmłodsi oraz osoby po 65. roku życia. Dzieci chorują ciężko, ponieważ wirus może doprowadzić do zapalenia oskrzelików i groźnych duszności. W przypadku seniorów, choroba często kończy się hospitalizacją – według NIZP w Europie RSV jest każdego roku przyczyną ponad 270 tys. hospitalizacji osób po 60. roku życia. Z tej grupy ok. 20 tys. osób umiera w szpitalu.

W przypadku krztuśca również chorują i dzieci, i dorośli.

Z danych opisanych niedawno przez „Rzeczpospolitą” wynika, że w grupie wiekowej do 4 lat odnotowano 2374 zachorowania na krztusiec, wśród dzieci między 5. a 9. rokiem życia – 2405, w wieku 10–14 lat – 4039, a wśród osób między 15. a 19. rokiem życia – 1346 przypadków. Jednocześnie we wskazanym okresie z powodu krztuśca hospitalizowano 2180 osób, a w czerwcu odnotowano zgon noworodka chorego na koklusz.

Szczepienia ochronne jako sposób na walkę z krztuścem

Szczepienie na krztusiec jest obowiązkowe dla dzieci i powtarzane kilka razy począwszy od drugiego miesiąca życia. W przypadku dorosłych to szczepienie zalecane – jako szczepienie przypominające co 10 lat. Jest ono w tym przypadku płatne.

Od połowy października br. za darmo mogą szczepić się przeciwko tej chorobie kobiety w ciąży między 27. a 36. tygodniem ciąży. Jeśli ciąża będzie zagrożona przedwczesnym porodem, kobieta będzie mogła się zaszczepić już po 20. tygodniu ciąży – o tym zdecyduje lekarz, który prowadzi ciążę. „Ta choroba bezpośrednio zagraża dzieciom, które jeszcze nie zostały zaszczepione. Pierwszą dawkę obowiązkowego szczepienia ochronnego dziecko otrzymuje dopiero w 2. miesiącu życia. Tymczasem szczepienie kobiet w ciąży chroni dzieci od chwili narodzin” – wyjaśnił decyzję o refundacji resort zdrowia.

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym, która łatwo szerzy się z osoby na osobę drogą powietrzno-kropelkową poprzez kropelki wytwarzane podczas kaszlu, kichania, mówienia itp.

Objawy i przebieg choroby

Objawy (pojawiają się ok. 7-10 dni po zakażeniu) to gorączka, katar i łagodny kaszel stopniowo przekształcający się w kaszel napadowy, który utrzymuje się nawet do 2-4 tygodni. U niemowląt napad kaszlu może zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami, złamaniami żeber, dlatego krztusiec opisywany jest jako najbardziej niebezpieczna choroba dla tej grupy wiekowej. U młodzieży i osób dorosłych przebieg zachorowania jest zwykle łagodniejszy, co powoduje, że postawienie prawidłowej diagnozy może być utrudnione. (PAP)

akar/ mark/ lm/

Popularne

1000 dni wojny na Ukrainie – kluczowe wydarzenia 1000 dni wojny na Ukrainie – kluczowe wydarzenia

1000 dni wojny – najważniejsze wydarzenia od początku rosyjskiej inwazji!

fakty Polska

gwara warmińska, konkurs na mema gwara warmińska, konkurs na mema

Memy w warmińskiej gwarze – każdy może wybrać najlepszy!

fakty REGIONY

pieczone gruszki pieczone gruszki

Trzy jesienne aromatyczne dania, którymi zaskoczysz gości!

WEEKEND

zagrożenie lawinowe w Tatrach zagrożenie lawinowe w Tatrach

Tatry: w górach zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia!

fakty REGIONY

Newsletter Signup