Zakres zakazu sprzedaży alkoholu
Jak wyjaśnił Nowak, obecnie prawo daje samorządom możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu jedynie pomiędzy godz. 22 a 6. Władze Konina chciałyby nim objąć punkty handlowe działające w całym mieście, w tym stacje benzynowe; zakaz nie obejmowałby jedynie restauracji i innych punktów gastronomicznych.
Konsultacje społeczne i rozmowy z radnymi
Zastępca prezydenta Konina dodał, że spotkał się w już w tej sprawie z Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Koninie oraz szefami klubów radnych. Władze miasta chciałyby zdobyć jednogłośne poparcie dla tego projektu. W dalszej kolejności pomysł ma być konsultowany z mieszkańcami oraz Izbą Gospodarczą Wielkopolski Wschodniej. W listopadzie lub grudniu mógłby trafić pod obrady Rady Miasta Konina.
Wprowadzenie nocnej prohibicji władze miasta uzależniają od rozwiązań przyjętych w procedowanych przez rząd zmianach w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jeżeli nocna prohibicja zostałaby w tych zmianach uwzględniona, Konin odstąpiłby od przyjmowania swoich własnych rozwiązań.
„Uważamy, że projekt jest ważki społecznie i z punktu widzenia młodzieży, i dorosłych, i tego, że z roku na rok w Polsce zwiększa się statystycznie spożycie alkoholu na jedną osobę. Gonimy niestety najgorsze kraje w Europie” – powiedział Nowak.
Wpływ na bezpieczeństwo w mieście i budżet
Zdaniem zastępcy prezydenta Konina takie rozwiązanie poprawiłoby bezpieczeństwo w mieście. Jako przykład przytoczył Kraków, gdzie nocne interwencje policji miały spaść o połowę po uchwaleniu przez miasto nocnej prohibicji.
„Taki patrol, który do tej pory zajmował się osobą w stanie nietrzeźwości, może zająć się patrolowaniem innych miejsc w Koninie i sprawdzaniem, czy jest bezpiecznie” – ocenił.
Nowak poinformował, że miasto nie zamierza na ten moment ograniczać liczby punktów sprzedaży alkoholu w mieście.
Jak przyznał, wprowadzenie zakazu będzie zapewne wiązać się z ubytkami w budżecie miasta, ale nie ma obecnie szacunków o ile mogłyby spaść przychody tzw. funduszu korkowego.
Nocna prohibicja w innych polskich miastach
Według badania Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom 176 samorządów zdecydowało się od 2018 roku wprowadzić częściowy lub całkowity zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych na ich terenie. Stanowi to 7,1 proc. wszystkich samorządów w Polsce. Najwięcej tego typu rozwiązań przyjęto w województwach: mazowieckim (26 samorządów), małopolskim (20) i wielkopolskim (20). (PAP)