Skontaktuj się z nami
Śluby cywilne w plenerze
Sopot, 29.04.2007. Nowożeńcy Izabela i Ryszard Sujkowscy na pierwszym poślubnym spacerze na plaży w Sopocie, 29 bm. (kru) PAP/Stefan Kraszewski

WEEKEND

Od niemal 10 lat przepisy umożliwiają zawieranie ślubów cywilnych w plenerze

Wiosną minie 10 lat odkąd śluby cywilne mogą odbywać się poza urzędem. Urzędnicy, z którymi rozmawiała PAP, podkreślają, że zainteresowanie ceremoniami w plenerze rośnie.

Śluby cywilne w plenerze: rosnąca popularność nietypowych ceremonii

Z początkiem marca 2015 r. weszła w życie nowelizacja Prawa o aktach stanu cywilnego, liberalizująca możliwość zawierania ślubów poza urzędem stanu cywilnego. Do tej pory było to możliwe jedynie w szczególnych przypadkach – jak pobyt w szpitalu czy więzieniu; teraz ceremonie mogą odbywać się w plenerze bez szczególnego powodu.

10 lat ślubów poza urzędem – zmiany w polskim prawie

Zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (USC) w Warszawie Robert Szlachetka powiedział PAP, że od wprowadzenia takiej możliwości chętnych na ślub cywilny poza urzędem przybywa. „W pierwszym roku było to 100 ślubów, a w 2024 – 360. Tendencja z roku na rok jest przyrostowa – o ok. 15 proc.” – zaznaczył. W stolicy dużym zainteresowaniem przyszłych małżonków cieszą się kompleksy pałacowe. To m.in. Pałac Na Wyspie, Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich, Zamek Ujazdowski, Pałac w Wilanowie, a także Pałac Kultury i Nauki.

Warszawa, Kraków, Gdańsk i Szczecin: najciekawsze lokalizacje

Warszawscy nupturienci zawierają również małżeństwa w restauracjach, barkach na Wiśle, hotelach i swoich domach i ogrodach. „Śluby w plenerze nie są tak ekstrawaganckie jak niektórym się wydaje. Rzeczywistość to nie amerykański film. Na ślub w balonie nikt się nie zgodzi, ponieważ zgodnie z zapisami ustawy o aktach stanu cywilnego ceremonia musi być przede wszystkim bezpieczna i godna” – podkreślił Szlachetka.

W Gdańsku popularne są m.in. obiekty należące do Muzeum Gdańska, np. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Twierdza Wisłoujście. „Chętnie wracamy do dworu Artusa, ponieważ jest to jedna z najpiękniejszych sal w Gdańsku, z wielkimi tradycjami. Zainteresowanie tym miejscem jest naprawdę duże. Będziemy mieli także ślub w Muzeum II Wojny Światowej” – przekazała PAP kierownik USC w Gdańsku Grażyna Gorczyca.

Nietypowe historie ślubne: od stadionów po lodowiska

Jeden ze ślubów, który zapadł w pamięci urzędniczce, odbył się w hali sportowej Olivia – na lodowisku. „Ślub zawierali nasi olimpijczycy – hokeiści, a w uroczystości uczestniczyły wszystkie grupy ze szkółek. Uformowany został szpaler z kijów hokejowych dla młodych, którzy na ceremonię przyjechali na łyżwach. Ja też dostałam propozycję założenia łyżew, ale ponieważ od dwudziestu lat nie jeździłam, wybrałam jednak bezpieczne miejsce na podeście” – powiedziała.

W Szczecinie w 2024 r. udzielono 196 ślubów w plenerze – o 16 więcej niż w 2023 r. – poinformowała kierownik USC w Szczecinie Anna Żbikowska. Jeden z nich odbył się na stadionie klubu piłkarskiego Pogoni Szczecin. Ceremonia zorganizowana została w dniu meczowym, na trybunach – w obecności kibiców zespołu z Pomorza.

Romantyczne ceremonie w pałacach i ogrodach

„Jeden z ciekawszych ślubów, którego miałam przyjemność udzielić, odbył się w Różance. Panna młoda szła z tatą, który prowadził ją do miejsca ceremonii przez różany szpaler. Wyglądało to przepięknie” – powiedziała. „W mojej pamięci szczególne miejsce ma też ślub, który odbył się podczas wydarzenia „Rowerowy Szczecin”. Para młoda przyjechała na rowerach, wzięła ślub i odjechała ze wszystkimi gośćmi” – wskazała.

Z-ca kierownika USC w Poznaniu Krzysztof Konarski udziela ślubów cywilnych od ponad 20 lat. Najbardziej urzekają go śluby zawierane w przydomowych ogródkach. „Taka uroczystość organizowana przez nowożeńców ma wtedy bardzo indywidualny charakter, do takich miejsc dobrze się wraca” – przyznał. Najczęściej wybieranymi lokalizacjami poza urzędem są z kolei ogródki przy restauracjach i hotelach. Oprócz tego ceremonie odbywały się w innych nietypowych miejscach, takich jak plaża nad jez. Kierskim, pomost, w teatrach, kinach czy Centrum Kultury Zamek.

W Krakowie na śluby cywilne poza urzędem najczęściej wybierane są teatry, tarasy widokowe, hotele, barki, ogrody Muzeum Archeologicznego czy ogrody Wawelu – poinformowała zastępca kierownika USC w Krakowie Anita Zych. W 2024 r. takich uroczystości odbyło się prawie 240 i z każdym rokiem liczba ta rośnie. „Teatr Słowackiego, Pałac pod Baranami czy Pałac Krzysztofory, to niewątpliwie jedne z najbardziej urokliwych i przyciągających miejsc na mapie Krakowa” – przyznała. Pary młode często decydują się na piękne oprawy muzyczne, własną aranżację wystroju, a także inne nietypowe dla tej uroczystości elementy, np. wzajemne złożenie sobie własnej przysięgi. „Około trzy lata temu miałam prośbę i zarazem ogromną przyjemność, przeczytać na ślubie fragment z +Uczty+ Platona” – powiedziała.

Na śluby cywilne „poza lokalem” w nietypowych, ale zarazem magicznych miejscach Krakowa decyduje się też dużo cudzoziemców. „Często mówią, że tak zakochali się w Krakowie, że chcą właśnie tutaj zawrzeć związek małżeński” – podkreśliła Zych.

Formalności i koszty organizacji ślubu cywilnego w plenerze

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. zawartych zostało ponad 145 tys. małżeństw, a rozwiązanych ponad 212 tys. Zgodnie z ustawą zawarcie związku małżeńskiego poza USC jest możliwe po złożeniu wniosku. W takiej sytuacji oprócz opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa pobierana jest opłata dodatkowa w wysokości 1000 zł. Miejsce, w którym zawierany jest ślub cywilny musi być bezpieczne i godne. Jeżeli tak nie jest, kierownik urzędu odmawia udzielenia ślubu w terenie. (PAP)

Krzysztof Blusiewicz

Popularne

matura 2025 matura 2025

Egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury!

fakty Polska

Puźniki ekshumacja Puźniki ekshumacja

W Puźnikach znaleziono fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób!

fakty Polska

Medycy uczcili pamięć zamordowanego lekarza Tomasza Soleckiego!

fakty Polska

80 lat zakończenia II wojny światowej 80 lat zakończenia II wojny światowej

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa!

fakty Polska

REKLAMA
Newsletter Signup