Skontaktuj się z nami
zakaz smartfonów w szkołach
epa06218624 New iPhone products are seen at the Apple Store in Sydney, New South Wales, Australia 22 September 2017. Tech giant Apple have released on the day the iPhone 8 and 8 Plus smartphones. EPA/JOEL CARRETT Dostawca: PAP/EPA.

fakty Polska

CBOS: 73 proc. badanych jest za zakazem używania smartfonów w szkołach!

73 proc. badanych jest za zakazem używania smartfonów w szkołach, 21 proc. uważa, inaczej. Przeciw są najczęściej najmłodsi badani, a za najstarsi respondenci – wynika z sondażu CBOS.

CBOS przypomina, że prawo krajowe nie reguluje korzystania przez uczniów ze smartfonów w szkołach i innych placówkach oświatowych. Ustalają one te zasady we własnym zakresie.

Wyniki sondażu CBOS – jak wygląda podział opinii?

W badaniu przeprowadzonym na początku marca 2025 r. CBOS zapytał respondentów czy ich zdaniem w szkołach i placówkach oświatowych powinien być zakaz używania smartfonów. Pozytywnie odpowiedziało 73 proc. badanych, w tym 47 proc. „zdecydowanie tak”, a 26 proc. „raczej tak”. Przeciwnego zdania było 21 badanych, w tym 14 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”, a 7 proc. „zdecydowanie nie”. 6 proc. ankietowanych nie miało zdania.

Systemowe regulacje czy decyzja szkół? Co preferują Polacy?

Zdaniem 7l proc. badanych lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązujących we wszystkich szkołach w Polsce ogólnych, jednolitych regulacji korzystania przez uczniów ze smartfonów. 25 proc. badanych sądzi, że lepiej by było, gdyby każda szkoła ustalała własne zasady korzystania ze smartfonów. 4 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Kto jest za, a kto przeciw? Wiek ma znaczenie

Jeśli połączyć ze sobą odpowiedzi na oba pytania to – jak podało CBOS – wyłania się obraz społeczeństwa, w którym 56 proc. stanowią osoby, które opowiadają się za zakazem korzystania ze smartfonów w szkołach i jednocześnie optują za rozwiązaniem tej kwestii na poziomie systemowym. Za brakiem takiego zakazu we wszystkich szkołach w Polsce jest 13 proc. Za zakazem korzystania ze smartfonów w szkołach, który każda powinna uregulować samodzielnie, jest 16 proc. Za suwerennością szkół, choć ogólnie sprzeciwia się zakazowi jest 8 proc.

Z analizy CBOS wynika, że to obecność w gospodarstwie domowym dzieci w wieku poniżej 18 lat nie przekłada się w zasadzie na oceny w tej sprawie. Zauważyć można jedynie, że opinie osób z gospodarstw, w których nie ma dzieci, są mniej wyrobione (wyższy odsetek odpowiedzi „trudno powiedzieć”).

Czynnikiem, który oddziałuje najbardziej, jest wiek respondentów. Na brak takiego zakazu na poziomie ogólnopolskim najczęściej wskazują badani mający poniżej 25 lat. Jest to jedyna grupa, w której nie przeważa poparcie dla zakazu korzystania ze smartfonów obowiązującego we wszystkich szkołach w kraju. Za takim rozwiązaniem z kolei najczęściej opowiadają się starsi ankietowani (55 plus), szczególnie mający powyżej 64 lat.

Czy poglądy polityczne wpływają na opinie o zakazie?

Na opinie o korzystaniu ze smartfonów w szkołach nie wpływają poglądy polityczne badanych. W omówieniu wyników badania czytamy, że nieco wyższy sprzeciw wobec ogólnego zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach jest w elektoracie Konfederacji Wolność i Niepodległość, co – jak zaznaczono – wynika prawdopodobnie z tego, że zwolennicy tego ugrupowania są przeciętnie młodsi niż choćby zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości czy Koalicji Obywatelskiej.

Podobnie wśród wyborców tych dwóch ostatnich partii ogólnopolski zakaz korzystania ze smartfonów w placówkach oświatowych spotyka się z nieco większą niż przeciętna aprobatą, co również koresponduje z wyższą średnią wieku tych elektoratów.

Jak przeprowadzono badanie CBOS? Metodologia i próba

Badanie zrealizowano od 6 do 16 marca 2025 r. na próbie liczącej 1047 pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał jedną z metod badania: 62,3 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,6 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 14,1 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)


Popularne

80. rocznica obchody powrotu Gdańska 80. rocznica obchody powrotu Gdańska

Gdańsk: obchody 80. rocznicy powrotu miasta w granice Polski!

fakty REGIONY

marsz patriotów 11 maja marsz patriotów 11 maja

Tusk zaprasza na wielki marsz patriotów 11 maja w Warszawie, w samo południe!

fakty Polska

wypalanie traw wypalanie traw

Wypalanie traw powoduje całkowite zniszczenie ekosystemu!

fakty Polska

20. rocznica śmierci Jana Pawła II 20. rocznica śmierci Jana Pawła II

20 lat temu zmarł Jan Paweł II. Odchodził na oczach świata!

fakty Polska

REKLAMA
Newsletter Signup