Skontaktuj się z nami
80. rocznica obchody powrotu Gdańska
Gdańsk, 28.03.2025. Pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, 28 bm. w Gdańsku. Wydarzenie odby³o siê w ramach obchodów 80. rocznicy powrotu Gdañska w granice Polski. (mr) PAP/Adam War¿awa

fakty REGIONY

Gdańsk: obchody 80. rocznicy powrotu miasta w granice Polski!

W piątek w Gdańsku na Długim Targu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę powrotu miasta w granice Polski. Wszystkim powojennym mieszkańcom Gdańska zawdzięczamy podniesienie go z gruzów – mówiła podczas wydarzenia prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Piątkową uroczystość poprzedził przemarsz kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej w kierunku Długiego Targu.

O godz. 14 przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na dachu Dworu Artusa podniesiona została biało-czerwona flaga.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła w trakcie swojego przemówienia, że miasto zapłaciło wysoką cenę za koniec wojny.

„Walki, a po nich gwałty, grabieże, podpalenia, jakich dopuścili się czerwonoarmiści, wielu mieszkańcom przyniosły cierpienie i śmierć. Śródmieście, to miejsce, w którym stoimy, niemal zrównały z ziemią. Zmiana przebiegu granic sprawiła, że niemiecka ludność opuściła Gdańsk, a miasto przyjęło nowych mieszkańców, Polaków z Pomorza i z głębi kraju i utraconych wschodnich rubieży” – mówiła.

Dodała, że wśród przychodźców byli także jej dziadkowie. „Zmieniła się tożsamość naszego miasta. Wraz z postępującą odbudową tworzyła się nowa wspólnota. Wszystkim powojennym mieszkańcom Gdańska zawdzięczamy podniesienie go z gruzów i wypełnienie tych murów treścią” – podkreśliła prezydent Gdańska.

Po oficjalnych przemówieniach orkiestra odegrała “Hymn do Bałtyku” oraz “Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”. Uroczystość zwieńczył pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP.

Piątkowe wydarzenie upamiętnia powrót Gdańska w granice Polski w 1945 roku, którego symbolem było podniesienie polskiej flagi na Dworze Artusa. 28 marca dwaj 19-letni polscy żołnierze: podporucznik Bronisław Wilczewski i chorąży Zbigniew Michel, wspięli się na budynek, na którym wciąż powiewał hitlerowski sztandar. Zerwali go i wciągnęli na maszt flagę biało-czerwoną.(PAP)

Popularne

kampania wyborcza 2025 kampania wyborcza 2025

W ostatnim miesiącu kampanii Polacy pytali Google o Nawrockiego, aborcję i głosowanie online!

fakty Polska

Karol Nawrocki wybory 2025 Karol Nawrocki wybory 2025

Nawrocki: Te wybory były najmniej sprawiedliwie w ciągu ostatnich 35 lat!

fakty Polska

105 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła 105 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła

105 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła!

fakty Polska

produkcja filmowa w Polsce 2024 produkcja filmowa w Polsce 2024

W 2024 r. wyprodukowano w Polsce 262 filmy, o 27,6 proc. mniej niż w 2023 r.

KULTURA

REKLAMA
Newsletter Signup