Każdy Polak marnuje średnio 123 kg żywności rocznie – raport Instytutu Ochrony Środowiska
Według instytutu zmarnowana żywność w Polsce odpowiada za emisję około 13 mln ton gazów cieplarnianych w ekwiwalencie CO2.
Jak wynika z ostatnich badań, które IOŚ-PIB prowadzi w ramach sprawozdawczości Polski do Komisji Europejskiej, w 2022 roku w Polsce wygenerowano 4,5 mln ton odpadów żywności, a zmarnowana żywność przekroczyła 4,8 mln ton. Najwięcej, bo 56 proc tych odpadów pochodzi z gospodarstw domowych.
16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności
Jak zaznacza IOŚ-PIB, marnotrawstwo to problem, z którym mierzy się Unia Europejska i przypomina, że z raportu Feedback EU „No Time To Waste”, wynika że wspólnota marnotrawi więcej żywności, niż importuje – według szacunków nawet 153,5 mln ton jedzenia rocznie.
„Aby z tym walczyć, Unia Europejska nałożyła na wszystkie kraje członkowskie obowiązek ograniczenia marnotrawstwa żywności o 50 proc. do 2030 roku. Efekt? Chociaż kraje podjęły działania mające na celu ograniczenie marnotrawstwa żywności, ich poziom ambicji i wyniki są bardzo zróżnicowane. Komisja Europejska, aby zwiększyć skuteczność działań, proponuje rozwiązania legislacyjne, m.in. nowelizację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. Co to będzie oznaczało dla Polski? Ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów żywności na etapie przetwórstwa o 55 tys. ton i na kolejnych etapach: handlu i konsumpcji sumarycznie o 980 tys. ton” – wskazuje IOŚ-PIB.
Marnotrawstwo żywności a emisja gazów cieplarnianych – problem w Polsce i Unii Europejskiej
Według IOŚ-PIB, z jednej strony 10 proc. żywności dostępnej dla konsumentów w UE trafia do kosza, podczas gdy z drugiej strony, 37 mln osób w UE nie stać na to, aby przynajmniej co drugi dzień zjeść pełnowartościowy posiłek.
Światowy Dzień Żywności: Co robić, aby ograniczyć marnowanie jedzenia?
Instytut Ochrony Środowiska przypomina, że Światowy Dzień Żywności obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 1979 roku. W 2024 roku Światowy Dzień Żywności obchodzony jest pod hasłem „Prawo do żywności dla lepszego życia i lepszej przyszłości”. Tematem przewodnim jest zwrócenie uwagi na prawo każdego człowieka do dostępu do różnorodnej, odżywczej, bezpiecznej i dostępnej żywności. Celem tegorocznych obchodów jest zwiększenie świadomości na temat potrzeby zapewnienia wystarczającej ilości wartościowej żywności dla wszystkich ludzi, szczególnie w obliczu problemów, takich jak zmiany klimatu, konflikty i kryzysy gospodarcze.(PAP)
pif/ malk/