Skontaktuj się z nami
Krakowscy dorożkarze
Kraków, lata 2010-2018. Na Rynku Głównym. W głębi widoczne są: po lewej, gotycki, wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku i przebudowywany do drugiej połowy XV wieku, kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (także jako: bazylika Wniebowzięcia NMP, bazylika Mariacka lub kościół Mariacki) na placu Mariackim oraz, w centrum, sukiennice. mo PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

fakty REGIONY

Krakowscy dorożkarze chcą wpisu na listę UNESCO, sprzeciwiają się temu obrońcy zwierząt!

Stowarzyszenie Dorożkarzy Krakowskich skierowało do Ministerstwa Kultury wniosek o wpisanie krakowskich dorożek na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Sprzeciwiają się temu obrońcy zwierząt, którzy napisali w tej sprawie list otwarty do resortu.

„Dorożki, od lat będące nieodłącznym elementem krajobrazu Krakowa, stanowią ważny symbol kultury i tradycji miasta. Wierzymy, że wpisanie ich na tę prestiżową listę pozwoli na jeszcze lepszą ochronę i zachowanie tego unikalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń” – poinformowało Stowarzyszenie Dorożkarzy Krakowskich na swoim profilu facebookowym.

Te plany skrytykowało Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt (KSOZ). We wtorkowym liście do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego oceniło: „Wniosek złożyło lokalne stowarzyszenie dorożkarzy, nie ukrywając specjalnie, że w całej sprawie chodzi tak naprawdę o ochronę i zachowanie procederu wykorzystywania koni do ciągnięcia dorożek z turystami w Krakowie. Procederu bardzo opłacalnego, bo za jeden kurs, trwający niewiele ponad godzinę, trzeba zapłacić obecnie 900 złotych. Nie mamy tu więc do czynienia z dziedzictwem kulturowym, ale z wykorzystywaniem koni dla celów zarobkowych kosztem cierpienia tych zwierząt”.

Zdaniem aktywistów z KSOZ „dorożki nie mają nic wspólnego z kulturą we właściwym znaczeniu tego słowa, tak samo jak np. zachowania myśliwych mordujących zwierzęta dla przyjemności”. „Prawdziwa kultura, niematerialne dziedzictwo kulturowe, ma nierozerwalny związek z cennymi wartościami, takimi jak m.in.: wartości moralne, estetyczne, intelektualne. Kontakt z kulturą, z kulturowym dziedzictwem, wzbogaca przy tym wewnętrznie, duchowo” – ocenili przedstawiciele KSOZ, którzy domagają się całkowitego zakazu pracy koni dorożkarskich w mieście.

Dorożki na Rynku Głównym i na ulicach w centrum Krakowa są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu miasta i jedną z atrakcji turystycznych.

Krakowskie dorożki były jednym z elementów kampanii w wiosennych wyborach na prezydenta Krakowa. Kandydaci nie byli zgodni co do przyszłości tej tradycji. Padł wówczas m.in. pomysł, aby wprowadzić dorożki elektryczne.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

wścieklizna w Lubelskim wścieklizna w Lubelskim

Lubelskie: Kolejne trzy ogniska wścieklizny!

fakty REGIONY

Anna Dymna Fundacja Mimo Wszystko Anna Dymna Fundacja Mimo Wszystko

A. Dymna o sytuacji osób z niepełnosprawnościami: jest bardzo dużo do zrobienia!

WEEKEND

Wigilia wolna od pracy Wigilia wolna od pracy

Od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy!

fakty Polska

czepce warmińskie, tradycja Warmii czepce warmińskie, tradycja Warmii

Odradza się umiejętność szycia czepców warmińskich!

WEEKEND

Newsletter Signup