Skontaktuj się z nami
Krakowscy dorożkarze
Kraków, lata 2010-2018. Na Rynku Głównym. W głębi widoczne są: po lewej, gotycki, wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku i przebudowywany do drugiej połowy XV wieku, kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (także jako: bazylika Wniebowzięcia NMP, bazylika Mariacka lub kościół Mariacki) na placu Mariackim oraz, w centrum, sukiennice. mo PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

fakty REGIONY

Krakowscy dorożkarze chcą wpisu na listę UNESCO, sprzeciwiają się temu obrońcy zwierząt!

Stowarzyszenie Dorożkarzy Krakowskich skierowało do Ministerstwa Kultury wniosek o wpisanie krakowskich dorożek na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Sprzeciwiają się temu obrońcy zwierząt, którzy napisali w tej sprawie list otwarty do resortu.

„Dorożki, od lat będące nieodłącznym elementem krajobrazu Krakowa, stanowią ważny symbol kultury i tradycji miasta. Wierzymy, że wpisanie ich na tę prestiżową listę pozwoli na jeszcze lepszą ochronę i zachowanie tego unikalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń” – poinformowało Stowarzyszenie Dorożkarzy Krakowskich na swoim profilu facebookowym.

Te plany skrytykowało Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt (KSOZ). We wtorkowym liście do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego oceniło: „Wniosek złożyło lokalne stowarzyszenie dorożkarzy, nie ukrywając specjalnie, że w całej sprawie chodzi tak naprawdę o ochronę i zachowanie procederu wykorzystywania koni do ciągnięcia dorożek z turystami w Krakowie. Procederu bardzo opłacalnego, bo za jeden kurs, trwający niewiele ponad godzinę, trzeba zapłacić obecnie 900 złotych. Nie mamy tu więc do czynienia z dziedzictwem kulturowym, ale z wykorzystywaniem koni dla celów zarobkowych kosztem cierpienia tych zwierząt”.

Zdaniem aktywistów z KSOZ „dorożki nie mają nic wspólnego z kulturą we właściwym znaczeniu tego słowa, tak samo jak np. zachowania myśliwych mordujących zwierzęta dla przyjemności”. „Prawdziwa kultura, niematerialne dziedzictwo kulturowe, ma nierozerwalny związek z cennymi wartościami, takimi jak m.in.: wartości moralne, estetyczne, intelektualne. Kontakt z kulturą, z kulturowym dziedzictwem, wzbogaca przy tym wewnętrznie, duchowo” – ocenili przedstawiciele KSOZ, którzy domagają się całkowitego zakazu pracy koni dorożkarskich w mieście.

Dorożki na Rynku Głównym i na ulicach w centrum Krakowa są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu miasta i jedną z atrakcji turystycznych.

Krakowskie dorożki były jednym z elementów kampanii w wiosennych wyborach na prezydenta Krakowa. Kandydaci nie byli zgodni co do przyszłości tej tradycji. Padł wówczas m.in. pomysł, aby wprowadzić dorożki elektryczne.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

proces sądowy Mikołaj Gwiazdor proces sądowy Mikołaj Gwiazdor

Św. Mikołaj pozwał wielkopolskiego Gwiazdora – sprawa w Mikołajki trafiła do sądu!

fakty REGIONY

Zmarł aktor, satyryk, scenarzysta i reżyser Stanisław Tym!

KULTURA

Wynalazek naukowczyni z Gdańska pomoże w walce z przestępcami!

fakty Polska

Ćwiczenia w tunelu na zakopiance; przejazd będzie zamknięty!

fakty Polska

Newsletter Signup