Największe przekroczenia stanów wód zanotowano na stacjach Kopice (329 mm), Skorogoszcz (251 mm), Krapkowice (190 mm), Ujście Nysy (174 mm), Brzeg (184 mm). Zmniejsza się zrzut wody ze zbiornika Nysa. W środę od godziny siódmej zrzut zmniejszono z 500 do 400 metrów sześć. na sekundę.
W Lewinie Brzeskim prowadzona jest ewakuacja ludności z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu pływającego i łodzi. Ewakuowano 480 mieszkańców. Nocą nie prowadzono ewakuacji, wznowiono ją rano. Obszar patrolowały łodzie motorowe. Ludność zaopatrywana jest w żywność i wodę. Na miejscu pracuje około pięciuset strażaków, żołnierzy i pracowników innych służb.
W Nysie załatano siedem wyrw w wale przeciwpowodziowym na Nysie Kłodzkiej. W akcji udział wzięło ponad 2 tys. mieszkańców, 100 żołnierzy WOT i 50 strażaków. Wykorzystano 6 śmigłowców do przenoszenia wielkich worków wypełnionych piaskiem i kostką brukową. Dzięki temu sytuacja się ustabilizowała. Burmistrz miasta o północy uchylił zarządzenie o ewakuacji z wyjątkiem części miasta Zamłynie.
Przez Brzeg przechodzi fala kulminacyjna o wysokości 710 cm. Rzeka płynie w korycie, wszystkie przeprawy mostowe są przejezdne. Trwa rozwijanie szpitala polowego w Nysie na placu przed Halą Nysa. Szpital ma być uruchomiony w środę. W szpitalu będą wykonywane zabiegi ambulatoryjne, wstępna diagnostyka i drobna chirurgia urazowa.
W woj. opolskim z użytkowania wyłączonych jest 10 oczyszczalni ścieków: Nysa, Brzeg, Tułowice, Głogówek, Paczków, Branice, Olszanka, Lewin Brzeski, Pietrowice i Klisino.
W bezpośrednich działaniach ratowniczych udział brało 1281 strażaków PSP i OSP (wyposażonych w 293 jednostki sprzętowe) i 300 żołnierzy (24 jednostki sprzętowe). (PAP)
masz/ joz/ ktl/