Skontaktuj się z nami
Święto Jordanu Przemyśl
Fot. Powiat Przemyski

fakty REGIONY

Podkarpackie: Święto Jordanu w Przemyślu nad Sanem

Wierni Kościoła greckokatolickiego obchodzą dziś święto Jordanu. W Przemyślu, nad brzegiem rzeki San, kilkaset osób uczestniczyło w uroczystości nawiązującej do chrztu Jezusa Chrystusa. Na pamiątkę tamtych wydarzeń duchowni poświęcili wodę i wypuścili w niebo trzy białe gołębie.

Ceremonia poświęcenia wody – symbolika i obrzędy

Przemyskie brzegi Sanu od 36 lat są miejscem, gdzie nieprzerwalnie organizowana jest ceremonia związana ze świętem Objawienia Pańskiego, zwanego zwyczajowo Jordanem. Obrzęd poświęcenia wody poprzedziła msza w archikatedrze greckokatolickiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz.

Fot. Powiat Przemyski

Procesja wiernych i wspólnota greckokatolicka w Przemyślu

Po porannym nabożeństwie ulicami Przemyśla przeszła procesja wiernych ze sztandarami, szli w kierunku rzeki San. Nad wodą, jak co roku, stanęli grekokatolicy oraz wierni kościoła rzymskokatolickiego z biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej księdzem Krzysztofem Chudzio. „W Przemyślu jest dużo rodzin mieszanych i wiernych, którzy uważają się za rzymskokatolików, ale mają korzenie ukraińskie” – powiedział w rozmowie z PAP proboszcz z katedry św. Jana Chrzciciela ksiądz Bogdan Stepan.

Tradycja chrztu Jezusa w rzece Jordan

Podczas ceremonii nad Sanem odczytano fragmenty Pisma Świętego, rozbrzmiały modlitwy i śpiewy cerkiewne, a duchowni pobłogosławili wodę trójramiennymi świecznikami oraz trzykrotnie zanurzali w niej krzyż na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan. Podczas ceremonii wypuszczono w niebo trzy gołębie symbolizujące Trójcę Świętą. Poświęconą wodę wierni zabierali do domów. Wierząc w jej cudowną moc przechowują ją przez cały rok.

Fot. Powiat Przemyski

Rozproszenie grekokatolików w Polsce – historia i współczesność

Przed falą uchodźców z napadniętej przez Rosję Ukrainy, w Przemyślu mieszkało około 1200 grekokatolików. Obecnie jest ich więcej, ale nie wiadomo ilu dokładnie. Ich świątynią jest sobór św. Jana Chrzciciela przy ul. Katedralnej.

Symbole Święta Jordanu: woda i białe gołębie

Święto Jordanu w Cerkwi greckokatolickiej obchodzone jest 6 stycznia po raz drugi. Przed dwoma laty zwierzchnicy tej Cerkwi, najpierw w Ukrainie, a dzień później w Polsce, zdecydowali o odejściu w liturgii od kalendarza juliańskiego i przyjęciu kalendarza gregoriańskiego. Zmiany weszły w życie 1 września 2023 r., kiedy w Cerkwi zaczął się nowy rok liturgiczny.

Znaczenie akcji Wisła dla rozproszenia wiernych

W Polsce, największe skupiska grekokatolików są na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Takie rozproszenie wiernych wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji Wisła w 1947 roku.

Zmiana kalendarza liturgicznego w Kościele greckokatolickim

Kościół greckokatolicki powstał w 1596 r. na mocy unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek. Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami, odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii. (PAP)

Popularne

pożar w Pszowie pożar w Pszowie

Komendant Główny PSP: pięć śmiertelnych ofiar pożaru w Pszowie, z płonącego budynku ewakuowano 12 osób

fakty REGIONY

tradycje wielkanocne warmińskie wsie tradycje wielkanocne warmińskie wsie

Zwyczaje wielkanocne na warmińskich wsiach

fakty REGIONY

Zbrodnia Katyńska Zbrodnia Katyńska

Andrzej Duda: To było ludobójstwo, wymordowano z premedytacją ważną część polskiej elity

fakty Polska

woda w Otwocku woda w Otwocku

Mazowieckie: woda w Otwocku zdatna do picia bez ograniczeń

fakty REGIONY

REKLAMA
Newsletter Signup