Skontaktuj się z nami
Stoewer R-150 – nowy eksponat w szczecińskim muzeum
Szczecin, 21.10.2024. Prezentacja samochodu Stoewer R-150 z 1935 roku, nowego eksponatu w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, 21 bm. Żona niedawnego właściciela samochodu Jutta Barckmann, jest wnuczką Bernhardta Stoewera juniora, jednego z założycieli szczecińskiej fabryki samochodów. Stoewery R-150 były produkowane w latach 1934-1935. (mr) PAP/Marcin Bielecki

WEEKEND

Stoewer R-150 trafił do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie!

Do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie w poniedziałek trafił stoewer R-150. Samochód z 1935 r. dołączył do siedmiu innych, które można oglądać w muzeum. Model ten był produkowany w latach 1934-1935.

„To jest samochód, który pokazuje pewną linię rozwojową, pewną koncepcję, jaką mieli Emil i Bernhard Stoewer junior na prowadzenie swojej fabryki. W 1930 r. zaczęli produkować pierwszy w Niemczech samochód, który miał przedni napęd” – przekazał dyr. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie Stanisław Horoszko.

Historia modelu Stoewer R-150

Chodzi o model Stoewer V-5, który był pierwszym niemieckim samochodem produkowanym seryjnie wyposażonym w przedni napęd i niezależne zawieszenie kół przedniej i tylnej osi. Jego następcą był stoewer R-140, a trzecim modelem stoewer R-150.

„Wtedy samochody z przednim napędem to była nowość, one się przebijały dopiero na rynku i nie wszyscy mieli do nich zaufanie. Teraz przecież ponad 90 proc. modeli produkowanych na świecie ma przedni napęd, a wtedy to była nowość. Trzeba było czasu, lat doświadczeń i również dobrych opinii kierowców, żeby wszyscy się do tego przekonali” – powiedział Horoszko.

„Jest pewien element rodzinny w tym samochodzie. On należał przez ponad 20 lat do wnuczki Bernharda Stoewera juniora i prawnuczki Bernharda Stoewera, czyli twórcy całego imperium fabrycznego” – dodał.

Stoewer R-150 – nowy eksponat w szczecińskim muzeum

Nowy eksponat Muzeum Techniki i Komunikacji to dwudrzwiowy kabriolet z czterocylindrowym, rzędowym silnikiem o pojemności 1466 cm sześciennych. Rozpędzał się do 90 km/h. Wcześniejszy model R-140 był o pięć kilometrów wolniejszy.

Motoryzacyjna innowacja lat 30.

Stoewery R-150 były produkowane w latach 1934-1935. Łącznie powstało 1150 tych aut. Władze Muzeum Techniki i Komunikacji chcą, by zabytkowe auto czasami wyjeżdżało na ulice Szczecina, np. prowadząc paradę zabytkowych samochodów podczas Nocy Muzeów.

Stoewer R-150, który wrócił do Szczecina, przeszedł w latach 2002-2004 gruntowną renowację. Objęła ona naprawy blacharskie, lakiernicze, tapicerskie i mechaniczne. Po remoncie poprzedni właściciel przejechał nim 5000 km, biorąc udział w rajdach i zlotach zabytkowych pojazdów.

Muzeum kupiło samochód za 44 tys. euro. Eksponat od wtorku będzie można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

Znaczenie innowacji w konstrukcji

Emil i Bernhard junior Stoewer stworzyli fabrykę samochodów przy dzisiejszej alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Od 1898 r. do lat 40. XX w. fabryka Stoewerów produkowała ponad 60 modeli samochodów.

Największą na świecie kolekcję stoewerianów można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. W jej skład wchodzi m.in. osiem samochodów będących na wystawie (najstarszy z 1913 r.), 50 maszyn do szycia (najstarsza z 1867 r.), 28 maszyn do pisania (najstarsza z 1903 r.) i siedem rowerów (najstarszy z 1900 r.). (PAP)

Popularne

proces sądowy Mikołaj Gwiazdor proces sądowy Mikołaj Gwiazdor

Św. Mikołaj pozwał wielkopolskiego Gwiazdora – sprawa w Mikołajki trafiła do sądu!

fakty REGIONY

Zmarł aktor, satyryk, scenarzysta i reżyser Stanisław Tym!

KULTURA

Wynalazek naukowczyni z Gdańska pomoże w walce z przestępcami!

fakty Polska

Ćwiczenia w tunelu na zakopiance; przejazd będzie zamknięty!

fakty Polska

Newsletter Signup