Skontaktuj się z nami
Warszawa: Franek, legendarny sokół z Pałacu Kultury, nie żyje!
Sulejów, 15.11.2008. Sokół Wędrowny imieniem Lady Jacka Smoczyńskiego. Ponad 40 sokolników z Polski oraz m. in. Niemiec i Czech bierze udział w XXXV Międzynarodowych Łowach z Sokołami w lasach koło Piotrkowa Trybunalskiego, 15 bm. (gm/kru) PAP/Grzegorz Michałowski

fakty REGIONY

Warszawa: Franek, legendarny sokół z Pałacu Kultury, nie żyje!

Franek, legendarny sokół z PKiN nie żyje. Grupa FalcoFans znalazła w dniu dzisiejszym jego szczątki na jednym z dachów Pałacu (od strony ul. Marszałkowskiej ). „Jeżeli ustalimy coś więcej, damy znać. W tej chwili tylko smutek” – poinformowała w środę na Fb Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół.

Gniazdo, które znajduje się na szczycie PKiN, zamieszkiwała para sokołów: Franek i Giga. Para zajęła to miejsce po poprzednikach. Sokoły Wars i Sawa odeszły w 2015 roku w wieku 19 i 20 lat. Po odejściu Franka w gnieździe została już tylko Giga.

Franek został wyhodowany i wypuszczony ze sztucznego gniazda na kominie fabryki drożdży w Józefowie w 2008 roku. Wraz ze swoją ptasią partnerką Gigą wychowali wiele piskląt. Informacja o tym, że znany sokół nie żyje, poruszyła internautów.

„Żegnaj Franiu…”

„Franek był znany z tego, że był oddanym ojcem dla wielu nawet podrzuconych mu piskląt. Myślę, że miał dobre długie życie, ale i to, wiadomo, musi się kiedyś skończyć” – napisała internautka w komentarzu na Fb Stowarzyszenia.

„Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem, partnerem, opiekunem. Zostajesz w mojej pamięci – ty i twoja rodzina. Jak i cała grupa twoich fanów. Dziękuję za te niezwykłe przeżycia i emocje” – napisała kolejna.

Niektórzy internauci snują przypuszczenia, że może sokół został otruty, proponują też, by przeprowadzić badania toksykologiczne.

Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. Wyginął w latach 60-tych; teraz powoli jego populacja się odradza dzięki programowi hodowli i reintrodukcji. Pierwsze sokoły w Warszawie, pochodzące z hodowli we Włocławku, sokolnicy i ornitolodzy wypuścili w 1996. Na Pałacu po raz pierwszy zagnieździły się w 1998 r. (PAP)

mas/ jw/

Popularne

wścieklizna w Lubelskim wścieklizna w Lubelskim

Lubelskie: Kolejne trzy ogniska wścieklizny!

fakty REGIONY

Anna Dymna Fundacja Mimo Wszystko Anna Dymna Fundacja Mimo Wszystko

A. Dymna o sytuacji osób z niepełnosprawnościami: jest bardzo dużo do zrobienia!

WEEKEND

Wigilia wolna od pracy Wigilia wolna od pracy

Od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy!

fakty Polska

czepce warmińskie, tradycja Warmii czepce warmińskie, tradycja Warmii

Odradza się umiejętność szycia czepców warmińskich!

WEEKEND

Newsletter Signup