Skontaktuj się z nami
rozbudowa lotniska w Warszawie
Warszawa, 16.03.2015. Lotnisko Chopina. Widok na pas startowy. Siedziba Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i wieża kontroli lotów. (dr/mgut) PAP/Dariusz Radzimierski

fakty Polska

Lasek: Nowy zarząd PPL przygotowuje przetarg na modernizację Lotniska Chopina!

Nowy zarząd Polskich Portów Lotniczych przygotowuje przetarg na projekt i wykonanie modernizacji warszawskiego Lotniska Chopina – poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. CPK i wiceminister infrastruktury Maciej Lasek.

Modernizacja z myślą o rosnącym ruchu pasażerskim

Pod koniec marca rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych (PPL) powołała Łukasza Chaberskiego na prezesa spółki, który zastąpił odwołanego w lutym br. Andrzej Ilkowa. Oprócz Chaberskiego w zarządzie PPL zasiadają: Marcin Danił odpowiedzialny za kwestie finansowo-handlowe i Adam Sanocki ds. strategii i marketingu.

„Nowy zarząd przygotowuje dokumenty do tego, żeby rozpisać przetarg na projekt i wykonanie modernizacji Lotniska Chopina” – powiedział wiceminister infrastruktury.

Jak mówił, w ramach modernizacji powstanie więcej gejtów w strefie Non Schengen. Dobudowany będzie tzw. pirs południowy, zwiększający liczbę stanowisk w strefie Schengen. Prace te będą robione możliwie niskokosztowo, jako że chodzi tu o zapewnienie obsługi rosnącej liczby pasażerów do momentu uruchomienia lotniska w Baranowie. A zatem nie możemy inwestować dużych pieniędzy, które nam się później nie zwrócą. Ale z drugiej strony nie możemy też sobie pozwolić na utratę tego ruchu” – powiedział Lasek.

Wzrost liczby pasażerów już widoczny

Jak dodał, w 2025 r. ruch na Lotnisku Chopina będzie rósł. „Widzimy to po wynikach za I kwartał, gdzie o 12 proc. wzrosła liczba pasażerów w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 r.” – powiedział. Podkreślił, że zgodnie z prognozami także w okresie letnim należy spodziewać się wzrostu ruchu pasażerskiego na stołecznym lotnisku. „Musimy być na to gotowi, nie możemy pozwolić, żeby ci pasażerowie korzystali z innych lotnisk, bo jak zaczną korzystać z innych lotnisk, to już część z tych pasażerów do nas nie wróci” – zauważył.

Rozsądne koszty – inwestycja do czasu uruchomienia CPK

Przypomniał, że Polskie Porty Lotnicze planują rozpoczęcie prac budowalnych w 2026 r., a całkowite oddanie inwestycji do użytku – na sezon letni 2029 r. Po rozbudowie przepustowość portu ma wynosić ok. 30 mln podróżnych rocznie. „Harmonogram jest bardzo ambitny, ale w tej chwili niezagrożony” – ocenił Lasek.

Harmonogram inwestycji – ambitny, ale niezagrożony

Pod koniec ubiegłego roku PPL zaprezentowało harmonogram modernizacji Lotniska Chopina. Jak podano wówczas, koszt modernizacji oszacowany został na 1,6 mld zł, w tym 40 proc. z rezerwy finansowej. Prace projektowe miały potrwać do 2026 r., prace budowlane zaplanowano na lata 2026–2028, natomiast otwarcie zmodernizowanej infrastruktury planowane jest na 2029.

Więcej stanowisk dla Boeingów i Airbusów

Jak podano wówczas, w ramach modernizacji z 62 do 83 wzrośnie liczba stanowisk postojowych dla samolotów wąskokadłubowych jak Boeing 737 czy Airbus A320, a z 15 do 24 liczba stanowisk dla samolotów szerokokadłubowych, jak Boeing 787 Dreamliner. Całkowita powierzchnia terminala pasażerskiego ma wzrosnąć o 15 proc.

PPL jako część spółki Centralny Port Komunikacyjny

Polskie Porty Lotnicze powstały w wyniku przekształcenia 1 kwietnia 2023 r. Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w jednoosobową spółkę akcyjną, zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 22 lipca 2022 r. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. W dniu przekształcenia jedynym akcjonariuszem spółki był Skarb Państwa. We wrześniu 2023 r. Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego wniósł akcje nowej spółki Polskie Porty Lotnicze SA do spółki celowej Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. Jedynym akcjonariuszem PPL SA jest obecnie CPK. Nadzór właścicielski nad spółką Centralny Port Komunikacyjny sprawuje pełnomocnik rządu ds. CPK.

Lotnisko Chopina – kluczowy element systemu PPL

W zasobach PPL znajduje się m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie – największy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. PPL to również podmiot dominujący Grupy Kapitałowej PPL. Ma udziały lub akcje 16 spółek m.in. zarządzających portami lotniczymi.

Rekordowa liczba pasażerów w 2024 r.

Lotnisko Chopina w Warszawie w ub.r. obsłużyło rekordowo 21,3 mln pasażerów. Stołeczny port jest bazą dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Latają stąd m.in. Lufthansa, British Airways, KLM, Emirates, Wizz Air.

Polskie Porty Lotnicze podlegają rygorom prawnym Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization – ICAO). (PAP)

aop/ mick/ malk/ amac/

Popularne

znieważanie córki prezydenta elekta znieważanie córki prezydenta elekta

Prokuratura wszczęła 6 postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta

fakty Polska

Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do 15 cm Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do 15 cm

Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do 15 cm; rekord też na Narwi!

fakty Polska

zbliżamy się do półmetka misji IGNIS; wszystko przebiega sprawnie zbliżamy się do półmetka misji IGNIS; wszystko przebiega sprawnie

Kierownik misji Ax-4: zbliżamy się do półmetka misji IGNIS; wszystko przebiega sprawnie

fakty Polska

Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych

Przeciętny Polak zużywa 23 torby foliowe rocznie; jedna rozkłada się nawet 400 lat

WEEKEND

REKLAMA
Newsletter Signup